Zene a 158-as barlangból – Buddha-passió a Müpában

2024/04/21  ·   Koncertbeszámoló   ·  Lenti Barnabás

Április 14-én az Oscar- és Grammy-díjas világhírű kínai zeneszerző, Tan Dun koncertjével ért véget a negyedik Bartók Tavasz Nemzetközi Művészeti Hetek, amelyen Budapest tizenhat különböző pontján több mint nyolcvan program idézte meg a névadó Bartók Béla szellemiségét.

Fotó: Müpa

Ha az ember meghallja a passió szót, valamiféle keresztény zene jut róla az eszébe. Azonban akik ellátogattak Tan Dun Buddha-passiójára a MÜPA-ba, azok valami egészen különleges élményt kaphattak. Tulajdonképpen egy oratóriumot hallhattunk ám a középpontban nem Jézus, hanem Buddha élete állt. Ennek megfelelően a kínai zeneszerző zenei megoldásai is más hangulatot adtak a műnek.

A Grammy- és Oscar-díjas zeneszerő a komponálást megelőzően hosszabb időt töltött a Mokao-barlangok (Ezer buddha-barlangok) elnevezésű, nyugat-kínai világörökségi helyszínen. A több száz templom és a meditációs céllal kialakított barlangrendszer a buddhista művészet ezer évet felölelő emlékeit őrzi.

A mű hangulatát erősen áthatotta a meditáció: csengők sokasága, számomra ismeretlen húros hangszerek, torok- és difónikus ének. Ezek a jegyek tették az oratórium hangzását kissé keletivé, misztikussá. Sőt, a víz hangját nem imitálták semmivel, hanem a zenészek valóban vizet csorgattak különböző tálakba a hanghatás eléréséhez. A kompozíció kínai és szanszkrit nyelvű szövegkönyvének közvetlen inspirációforrásává a fent említett barlangrendszer 158-as számú barlangjában található, több mint 15 méter hosszú fekvő Buddha-szobor környezetében látható falfestmények váltak, valamint azok az ősi írások és zenei lejegyzések, melyeket Tan Dun a helyszínen, a Dunhuang Barlangkönyvtárban tanulmányozott.

Az oratórium bemutatta Buddha életét, de minden tételre jutott egy-egy buddhista tanítás is: karma, üresség vagy éppen nirvana. Keleti tanok iránt érdeklődőként és mantrazene-kedvelőként a mű fénypontja számomra a Lótusz-szútra volt, melynek tanítása szinte szóról szóra elhangzott és amelyet a mantra többszöri kántálása követett.

Ha valaki nem csak a zenére figyelt, hanem értő szemmel olvasta a mű fordítását, az a zenei élményen kívül egy-egy bölcsességet is hazavihetett, még akkor is, ha addig semmi köze nem volt a buddhizmushoz.

Tan Dun, Müpa, Buddha

 

 

Szólj hozzá!


A falu rosszai koncerttel és új klippel ünneplik 15. szülinapjukat

A falu rosszai koncerttel és új klippel ünneplik 15....

Egy minden bizonnyal eszeveszett bulit rendez május 31-én a Budapest Parkban a Bohemian Betyars, s eme jeles napon évek óta állandó tettestársuk, a...
 
Koncert naptár
Töltsd fel az oldalrakoncerted, helyszíned, zenekarod

Koncz Zsuzsa az Arénában: Jelbeszéd 2.0

Az énekesnő tizennegyedszer lép a Sportaréna színpadára, legutóbb tavaly adott ott koncertet – április 13-án a közelmúltban készült Koncz Zsuzsa-albumok, így a Tündérország, a Vadvilág és a Szabadnak születtél dalai csendülnek fel a Jelbeszéd 2.0 elnevezésű koncert égisze alatt.

Először koncertezik Magyarországon a Take That

Európai turnéjuk alkalmával a This Life című, novemberben megjelenő vadiúj albumukat a magyar közönségnek is bemutatják. A jelenleg trió felállásban tevékenykedő együttes – Anglia egyik legnépszerűbb fiúcsapata – több mint harmincéves pályafutása során először jön hozzánk, 2024. július 3-án friss lendülettel veszik be...

Lara maga az őserő

Tegnap este Budapesten, az MVM Dome-ban zárta világkörüli turnéját a csodálatos Lara Fabian.

Csak ő...

Falusi Mariann neve többször is felbukkan a koncertkínálatunkban, leginkább Sárik Péterrel, olykor Presser Gáborral egy színpadon emlegetjük, de ő az egyik sztárja a Menopauza című zenés darabnak is. De most csak róla van szó, el is meséli:
Új koncertek