Zene a 158-as barlangból – Buddha-passió a Müpában

2024/04/21  ·   Koncertbeszámoló   ·  Lenti Barnabás

Április 14-én az Oscar- és Grammy-díjas világhírű kínai zeneszerző, Tan Dun koncertjével ért véget a negyedik Bartók Tavasz Nemzetközi Művészeti Hetek, amelyen Budapest tizenhat különböző pontján több mint nyolcvan program idézte meg a névadó Bartók Béla szellemiségét.

Fotó: Müpa

Ha az ember meghallja a passió szót, valamiféle keresztény zene jut róla az eszébe. Azonban akik ellátogattak Tan Dun Buddha-passiójára a MÜPA-ba, azok valami egészen különleges élményt kaphattak. Tulajdonképpen egy oratóriumot hallhattunk ám a középpontban nem Jézus, hanem Buddha élete állt. Ennek megfelelően a kínai zeneszerző zenei megoldásai is más hangulatot adtak a műnek.

A Grammy- és Oscar-díjas zeneszerő a komponálást megelőzően hosszabb időt töltött a Mokao-barlangok (Ezer buddha-barlangok) elnevezésű, nyugat-kínai világörökségi helyszínen. A több száz templom és a meditációs céllal kialakított barlangrendszer a buddhista művészet ezer évet felölelő emlékeit őrzi.

A mű hangulatát erősen áthatotta a meditáció: csengők sokasága, számomra ismeretlen húros hangszerek, torok- és difónikus ének. Ezek a jegyek tették az oratórium hangzását kissé keletivé, misztikussá. Sőt, a víz hangját nem imitálták semmivel, hanem a zenészek valóban vizet csorgattak különböző tálakba a hanghatás eléréséhez. A kompozíció kínai és szanszkrit nyelvű szövegkönyvének közvetlen inspirációforrásává a fent említett barlangrendszer 158-as számú barlangjában található, több mint 15 méter hosszú fekvő Buddha-szobor környezetében látható falfestmények váltak, valamint azok az ősi írások és zenei lejegyzések, melyeket Tan Dun a helyszínen, a Dunhuang Barlangkönyvtárban tanulmányozott.

Az oratórium bemutatta Buddha életét, de minden tételre jutott egy-egy buddhista tanítás is: karma, üresség vagy éppen nirvana. Keleti tanok iránt érdeklődőként és mantrazene-kedvelőként a mű fénypontja számomra a Lótusz-szútra volt, melynek tanítása szinte szóról szóra elhangzott és amelyet a mantra többszöri kántálása követett.

Ha valaki nem csak a zenére figyelt, hanem értő szemmel olvasta a mű fordítását, az a zenei élményen kívül egy-egy bölcsességet is hazavihetett, még akkor is, ha addig semmi köze nem volt a buddhizmushoz.

Tan Dun, Müpa, Buddha

 

 

Szólj hozzá!


Festményt rongáltak zenészek megbízásából egy galériában

Festményt rongáltak zenészek megbízásából egy...

Egy magyar galériában történt az eset még a múlt héten. Egy idegen a kordon alatt átbújva lefújt egy festményt. Az olvasók által küldött...
 
Koncert naptár
Töltsd fel az oldalrakoncerted, helyszíned, zenekarod

A Budapest Arénában végleg elbúcsúznak Az Őrült Nők

Tíz év és majd' ötszáz előadás után végleg elbúcsúzik a színpadtól az elmúlt évtizedben legendássá vált színházi produkció, Az Őrült Nők Ketrece, Alföldi Róbert rendezésében, a főszerepekben Stohl Andrással és Hevér Gáborral. A kultikus darabot október 4-én, a Budapest Arénában láthatjuk utoljára, s ezzel az...

Hölgyeim és uraim, a színpadon Sir Tom Jones!

Legnagyobb slágereivel és a Defy Explanation turnéjával érkezik az MVM Dome-ba az idén 84 éves legenda, aki több mint hat évtizedes pályafutása során olyan örökzöldekkel ajándékozott meg bennünket, mint a It’s Not Unusual, Delilah, She’s A Lady vagy a Sexbomb.

Boy George visszatért a Broadway legendás előadásába

A Culture Club egykori énekese május 25-ig többször is újra felbukkan a Broadway híres jukebox musical-jében, a Moulin Rouge! The Musical-ben: Harold Ziedler szerepét játssza majd megosztva Robert Petkoff-fal.

Életed hétvégéje, avagy a Follow The Flow-tól a Thália színpadáig

2025. április 12-én lesz az Életed hétvégéje című mini musical ősbemutatója a Thália Színházban. Hogy mi ez a fura elnevezés és mit jelent zenét írni színpadra, arról a zeneszerző, Furák Péter mesél. A Vígszínház egykori zenei vezetője, zeneszerzője olyan előadókkal dolgozik együtt, mint Oláh Ibolya, Udvaros...
Új koncertek