A számokat a híres londoni Abbey Road Studiosban újították fel az eredeti szalagokról. A kiadó az angol purge.xxx. Ez a munka nem vezetett volna sikerre, ha, mondjuk, az én rongyosra hallgatott kazettám lett volna az alap... (aszerk.) A tervek szerint a kiadó összesen három Trabant-lemezt jelentet meg.
A Trabantnak korábban egyetlen kislemeze jelent meg, az Eszkimó asszony fázik című film (1983) zenéjének néhány részlete, illetve egy 2000-ben kiadott újhullámos válogatásra került fel a filmzene három dala. 2017-ben Pokoli aranykor címmel kiállítást rendeztek a nyolcvanas évek magyar underground koncertplakátjaiból, és a tárlatot kísérő könyv CD-mellékletén szintén hallható volt a filmzenében hallható Ragaszthatatlan szív.
A mostani kiadás Samuel Kilcoyne-nak, egy angol fotóművészeti kiadó, az Augenblick Press munkatársának köszönhető, aki egy véletlen folytán hallotta az Eszkimó asszony fázik zenéjét, és beleszeretett a Trabantba. Örök hálánk.
A 300 példányban LP-n is megjelentetett Trabant-lemezre a negyven évvel ezelőtti filmzene több dala - Gesztenyefák; Itt van, pedig senki se hívta; Balettcipôben (két változatban); Ragaszthatatlan szív - mellett olyan ma már kultikus számok kerültek fel, mint a Mindig mindent, a Kígyó, a Pirosbetűs napok és a Kész az egész.
A Trabant 1980-tól négy éven át létezett. A csapat magját Lukin Gábor (zongora), Vető János (gitár) és Méhes Marietta (ének) alkotta, de állandó közreműködőnek számított a gitáros Víg Mihály (Balaton), az Európa Kiadóból ismert Menyhárt Jenő és Másik János, de mások is. A Trabant dalai álomszerűek voltak, a zenekart sokan a hatvanas évek végi New York-i Velvet Undergroundhoz hasonlították.
Az elmúlt negyven évben több kísérlet történt régi Trabant-felvételek magyarországi megjelentetésére, ám ezeket Lukin Gábor különböző okokból végül nem engedélyezte. Hogy most mi történt, arról Vető János Lángolónak beszélt még áprilisban: "Ez (meg) egy fair business ezekkel az angolokkal" – mondta.
Több mint 25 év után (egy Balaton-koncert keretében) újra fellépett a Trabant 2011 januárjában a Gödör Klubban. Énekesnőjük, az Amerikában élő Méhes Marietta az MTI-nek adott interjújában akkor azt mondta, ezeket a számokat maguknak írták és rögzítették egy szobában, soha nem gondoltak fellépésekre, részéről az egész félig-meddig vicc volt.
"Nem sokat hallgattam ezeket a számokat azóta, de amikor mégis, mindig meglepődtem, milyen jók. A szövegeket (Vető) Jánoska vagy (Víg) Mihály írta, aztán együtt kitaláltuk, hogyan énekeljek rá. A Trabant a szó szoros értelmében szobazenekar volt, talán csak egy-két koncertünk volt" – emlékezett vissza Méhes Marietta.
A Trabant két másik tagja, Lukin Gábor és Vető János is hosszú ideje külföldön élt: Lukin Los Angelesben, Vető pedig Koppenhágában.
Megeshet, a mostai generációknak mindez nem sokat jelent, de azt hozzátennénk, amikor Posta Mária (Hobo konferálta így le a filmben) ezt énekli:
"Vigyázz rám a buszon
És a villamoson
Rám a metrón, Héven
Mindig, nyáron, télen",
jószerivel még ugyanazok a hévkocsik futottak, mint most.
A fotón Méhes Marietta, Vető János, Víg Mihály és Magyar Péter az Eszkimó asszony fázik című film forgatásán (Csörsz utca 18., Magyar Optikai Művek Szakasits Árpád Művelődési Háza ).
Trabant, underground, Méhes Marietta, Vető János
Szólj hozzá!