A ’Tina Turns the Country On!’ (1974) félsebességű* újramaszterelt LP-n és most először CD-n is kapható lesz megjelenésének 50. jubileuma alkalmából. Az ’Acid Queen’ (1975), a ’Rough’ (1978) és a ’Love Explosion’ (1979) lemezek pedig több mint 20 év után újra napvilágot látnak szintén bakelit és CD formátumokban.
Nézzük lemezenként!
Tina Turner a ‘70-es éveket az önfelfedezés és a zenei áttörés felé vezető útként jelölte meg, miután megszilárdította hírnevét az ‘Ike & Tina Turner Revue’ formáció kirobbanó energiájával. A duóból kilépve Turner 1974-ben adta ki első szólólemezét, a ‘Tina Turns The Country On!’-t, mely során a country zene felé nyitott, hogy minél szélesebb körben megismerjék tehetségét. A Grammy-jelölt lemezen olyan klasszikusok dalai csendülnek fel, mint Bob Dylan, Olivia Newton-John, James Taylor és Dolly Parton.
'Acid Queen’ című albumán az előadó ismét a rock 'n' roll gyökereihez nyúlt vissza, miközben mégis új és merész vizekre evezett hangzás tekintetében, mely tanúbizonyságot tett ösztönös művészi képességeiről. A kiadványt Ken Russell “Tommy” című rockoperája ihlette, melynek filmváltozatában az énekesnőé volt az acid queen szerepe. A korongon olyan feldolgozások is helyet kaptak, mint a The Rolling Stones „Under My Thumb”, a The Who „I Can See For Miles” és a Led Zeppelin „Whole Lotta Love” című dalai.
A Rock 'n' Roll királynőjeként is emlegetett diva 1978-as ‘Rough’ című lemezén eltér a tőle megszokott rock és soul hangzástól. A magánéletbeli változasai hatására új zenei identitást vett fel, és izgalmas módon elegyítette a stílusokat. Például a diszkót a blues-zal a „Fruits of the Night” dalban és a blues-t a funkkal a „Fire Down Below” című Bob Segar szerzeményben.
A következő évben a szintén eklektikus ‘Love Explosion’ érkezett, amely a lendületes ritmusok, feel-good dallamok és lebilincselő vokálok harmonikus kombinációja. Az albumon Tina Turner együttműködött a francia diszkó úttörőjével, Alex R. Costandinosszal, hogy megalkossák Patti LaBelle „I See Home” és Dusty Springfield „Just a Little Lovin” című dalok funk és soul ihletésű feldolgozásait.
Tina Turner 83 éves korában, Svájcban hunyt el (Férjével, Erwin Bach német producerrel több mint húsz éve élt együtt Svájcban.) A születésnapja: november 26.
Az amerikai születésű sztár az egyik legnagyobb rockénekesnő volt. Lehengerlő színpadi jelenlétéről és olyan slágerek soráról volt ismert, mint a The Best, a Proud Mary, a Private Dancer és a What's Love Got to Do With It.
Az 1960-as években szerzett hírnevet volt férje, Ike Turner oldalán, a River Deep vagy éppen a Mountain High című klasszikusokkal a repertoárjukban. A kapcsolatukon belül elszenvedett bántalmazást és a hosszú küzdelmet a szabadulásért egy 1993-as hollywoodi filmben dokumentálták Angela Bassett főszereplésével, amely három Oscar-díjat nyert.
Népszerűsége szólóelőadóként az 1970-es években kissé megfogyatkozott, szólóban a rocktól a diszkóig sok mindent kipróbált, és miközben az amerikai zenei szakma már leírta, 1984-ben, a rocktörténet egyik legnagyszerűbb visszatérésével a slágerlisták élére ugrott. Londonban készült, Private Dancer című lemezéből 12 millió példány kelt el, négy Grammy-díjat kapott érte, a What's Love Got to Do with It című dallal az akkor 45 éves Tina Turner a slágerlista élére ugrott Amerikában.
A világsztárrá vált énekes telt házas arénakoncertek főszereplője volt, lemezei milliós példányszámban keltek el. A kilencvenes évektől ritkábban lépett fel, énekesnői pályafutásának 50 éves jubileumán tartott turnéja 2008-ban az évad legsikeresebb koncertkörútja lett.
Lemezeiből több mint 200 millió fogyott világszerte, az ő koncertjeire váltották eddig a legtöbb jegyet, beiktatták a Rock and Roll Hírességek Csarnokába is. Az életét feldolgozó Tina - The Tina Turner Musicalt a Broadway-n mutatták be 2019-ben. Az említett dokumentumfilm ennek a díszelőadásnak a képsoraival zárul.
2021-ben került a magyar mozikba a róla készült készült dokumentumfilm – az első doku, amelyben először járult hozzá, hogy magánarchívumát is felhasználják egy alkotáshoz. Az amerikai életrajzi filmet, amely végigtekint a legenda több mint öt évtizeden átívelő pályafutásán, az Oscar-díjas rendezőpáros, Daniel Lindsay és TJ Martin jegyzi.
Mindkét fiát elbúcsúztatta, Craig 2018-ban önkezével vetett véget az életének, Ronnie 2022-ben halt meg 62 évesen. Az elmúlt években sokat betegeskedett: 2016-ban bélrákot diagnosztizáltak nála – Ronnie is ebben halt meg – , 2017-ben pedig veseátültetésen esett át. Nyilatkozatai szerint – a megpróbáltatások ellenére – élete alkonyán megtalálta az igazi boldogságot és békét.
Ez utolsó felvételeinek egyike:
*Mi az a félsebességes mesterlemez? A félsebességes mastering a félsebességes mesterlemez készítésének folyamata, amelyet Stan Ricker tett népszerűvé a Mobile Fidelity Sound Labs-nél a 70-es évek végén. Ezek a lemezek az eredeti mesterfelvétel másolatai, amelyeket az üres lakkba szó szerint az eredeti lejátszási sebesség felével vágnak bele, hogy egyes frekvenciákon részletesebb hangminőséget hozzanak létre.
Aki többet szeretne erről tudni, kattintson ide.
Tina Turner, Warner Music
Szólj hozzá!