Pár dolog, amit talán nem tudtunk róla:
- Ő volt az első olyan magyar dzsesszmuzsikus, aki nemzetközileg elismert és népszerű, szakmailag pedig jelentős dalszerző lett, és akit játéka alapján ma is számon tartanak.
- 1956-ban Dobsa Sándorral a zuglói Vadászkert étterem, illetve Kabók Lajos nagybőgős és Totth Péter zongorista társaságában a budapesti Astoria szálló éttermének zenésze volt.
- 1956-ban elhagyta az országot a Szabó család, Szabó Gábor San Bernardinóból járt be egyetlen amerikai munkahelyére, a közeli Norton légibázisra, ahol portásként dolgozott. A portásfülkében gyakorolni is tudott, és közel féléves munkával elegendő pénzt gyűjtött össze ahhoz, hogy 1958-ban beiratkozhasson a bostoni Berklee School of Music zeneiskolába.
- Szabó Gábor már tíz éve élt az Egyesült Államokban, amikor az első önálló koncertfelkérést megkapta. A bemutatkozásra 1965 szeptemberében került sor New Yorkban. Novemberben pedig stúdióba vonult, hogy elkészítse első önálló albumát, a Gypsy 66-ot.
- A Spellbinder albumon hallható Szabó Gábor örökéletű szerzeménye a Cigány Királynő (Gypsy Queen) című dal, amelyet később sok együttes újra feldolgozza, köztük az angol Fleetwood Mac (1968) blues-rock formáció (Peter Green). A dal 1970-ben Carlos Santana feldolgozásában válik igazán világhírűvé Black Magic Woman címen.
- A kórházi kezelései közben derült ki, hogy az a hely a szcientológia vallási helye is egyben, és az orvosok a gyógyítás mellett hittérítéssel is foglalkoztak – a kórház egyik menedzsere Chick Corea volt. Szabó orvosai és Corea hatására az új Szabó-album felvételeit már Corea és "cége" szervezésében kezdték el. A szcientológusokkal való összeütközés elkerülése miatt végül elállt a Femme Fatale Amerikában történő kiadásától, a hanglemez végül a Magyar Hanglemezgyártó Vállalat gondozásában jelent meg Szabó Gábor első (és egyetlen!) magyar mikrobarázdás lemezeként 1981-ben.
- A Fővárosi Művelődési Házban 1981. december 15-ére tervezett lemezbemutató koncertjére már nem kerülhetett sor. December 7-én kórházba szállították, majd máj- és veseelégtelenség következtében 1982. február 28-án elhunyt. (Forrás: Wikipédia)
- A Magyar Jazzszövetség 1992-ben Szabó Gábor Életműdíjat alapított olyan művészek számára, akik munkásságukkal a magyar jazzművészet színvonalának emelkedéséhez, a magyar zenei élet gazdagításához és nemzetközi elismertségéhez járulnak hozzá.
Pár éve Szőcs Gergő dobost is beszippantotta a gitáros különleges világa, össze is trombitált pár zenészt, akikkel két napra bevonultak a Magyar Rádió 22-es stúdiójába. A felállás a FLEMM nevet kapta: Bujdosó János - gitár, Ágoston Béla - szaxofon, Oláh Dezső - zongora, Modul aka Mango - Akai MPC, Gergácz Gábor - Moog basszusszinti és Szőcs Gergő - dob.
A felvételek eljutottak a Blunt Shelter kiadóhoz, amely úgy döntött, hogy áprilisban teljes egészében kiadja A Szabó Gábor esszé címet viselő albumot, melyet a FLEMM élőben is bemutat április 5-én a Gödör klubban.
A március 8-i születésnapra publikált Mizrab eredetileg Szabó Gábor azonos címre hallgató 1973-as albumán jelent meg, ezt gondolta tovább a FLEMM tagsága.
Ki volt a titokzatos magyar gitáros, akinek Santana az egyik legismertebb slágerét köszönheti?
Szabó Gábor, dzsesszgitáros, FLEMM, Szőcs Gergő, Gödör Klub
Szólj hozzá!