A The Wild God Tour néven futó turné szeptember 24-én indul a németországi Oberhausenben és Párizsban ér véget. A Nick Cave & the Bad Seeds – Nick Cave, Thomas Wydler, Martyn Casey, Jim Sclavunos, Warren Ellis, George Vjestica – október 13-án érkezik Magyarországra, a Papp László Budapest Sportarénába, ahol a vendég fellépő a második lemezét turnéztató ír Murder Capital lesz.
"Soha nem gondolok arra, hogy egy lemez hogyan fog élőben megjelenni, soha, de soha nem jut eszembe Az alkotási folyamat túl bonyolult ahhoz, hogy ilyen szempontokat is figyelembe vegyünk. De most, amikor visszahallgatom a Wild God albumot, úgy érzem, élőben tényleg valami nagyszerűt tudunk összehozni.Nagyon izgatottak vagyunk! Olyan érzés, mintha eleve színpadra íródtak volna a dalok" – mondta Nick Cave az új album kapcsán, amelyet 2023 újévkor kezdett el írni, és végül tíz dal került rá. A lemez producere Cave és Warren Ellis lett, a hangmérnöki munkákat pedig David Fridmann végezte. A zenekar három dalt jelentetett meg felvezetve az albumot: ezek a Wild God, a Frogs és a Long Dark Night.
Nick Cave pályafutása a Boys Next Door nevű gimnáziumi punkzenekarban indult, aztán a Birthday Partyban folytatódott a 80-as évek elején. A székhelyét Londonba áthelyező együttes felbomlása után az énekes-dalszerző 1983-1984 fordulóján alakította meg a Nick Cave & The Bad Seedst, 1984-ben jelentette meg From Her to Eternity című bemutatkozó nagylemezét.Cave és zenekara azzal hozott újat, hogy egész fura, és rendkívül megkapó módon és formában értelmezte újra a bluest, a gospelt és a countryt, és rakta ezeket sajátos sötét és artisztikus keretbe rakta. A menet közben számos tagcserén átesett zenekar a 80-as években hosszú ideig Londonban, aztán Berlinben működött - ekkor bukkant fel Wim Wenders Berlin felett az ég című filmjében -, s ez alatt öt sorlemezt adott ki.
A 90-es évek elején az egyre népszerűbb dalszerző - aki sikeresen szakított korábbi drogfüggőségével - Sao Paolóba tette át székhelyét, ott készült a Bad Seeds addigi legfinomabb lemeze, a The Good Son, melyet a 90-es években további négy album követett, többek közt az 1997-es The Boatman's Call, melyet Nick Cave és az angol dalszerző-énekesnő, PJ Harvey rövid románca inspirált. A 90-es évek közepe óta Angliában - Londonban, majd Brightonban - élő Nick Cave a 2000-es és a 2010-es éveket is nagyszerű lemezekkel abszolválta, és még arra is jutott ideje, hogy Grinderman néven karcos-garázsrockos mellékzenekart alakítson, hogy filmzenéket írjon (többek közt A préri urai, a Távol az emberektől és a Gyilkos nyomon című filmekhez), és hogy az És meglátá a szamár az Úrnak angyalát című 1989-es regénye után újabb könyvet írjon (Bunny Munro halála, 2009) vagy éppen interjúkötet készüljön vele (Hit, remény és vérontás), amely már magyarul is kapható. Cave négy fia közül már kettő halálát szenvedte el: 2015-ben 15 éves Arthur fia lezuhant egy Brighton melletti szikláról. Halálának Cave-re gyakorolt hatását a One More Time With Feeling című dokumentumfilmben is feltárták, s Cave kisebbik fia emlékére írta a Bad Seeds 2019-es albumát, a Ghosteen. Legidősebb fia, Jethro pedig 2022-ben hunyt el.
Nick Cave & The Bad Seeds, Papp László Sport Aréna
Szólj hozzá!