Így született meg az "Engedj be!" sorozat, amely négy epizódjában négy különböző témát jár körbe, amelyeket aztán a zenészek saját élettapasztalatai töltenek meg tartalommal és tanulságokkal. A kisfilmek nem szakmai iránymutatások, sokkal inkább az a céljuk, hogy megmutassák nektek, hogy nem vagytok egyedül a belső vívódásaitokkal. A tematikák meghatározásában aktívan részt vett a Platon Karataev két, pszichológiai végzettséggel rendelkező tagja, Balla Gergő és Czakó-Kuraly Sebestyén is, utóbbi pedig – a negyedik részben – maga is megosztja személyes megéléseit.
"Szerintem bátrabb az a férfi, aki szembe mer nézni azzal, hogy éppen egy síró, pelenkás csecsemőnek érzi magát..." (Beton.Hofi)
Amikor mindenhol azt olvasod, hogy háborúk tombolnak szerte a világban, és közben a társadalom, amiben élsz, tele van feszültséggel és reménytelenséggel... Amikor a klímaváltozás jeleit már nem tudod figyelmen kívül hagyni... Amikor mindenhonnan az ömlik rád, hogy hogyan csináld a lehető legjobban a dolgokat, de közben akkora a nyomás, hogy már képtelen vagy örülni a saját sikereidnek… Akkor nem az a kérdés, hogy mitől nem vagy jól, hanem sokkal inkább az, hogy mégis mitől lennél jól? A klímaszorongás, az egzisztenciális válság, az önértékelési nehézségek, az elvárások, a nyomás és a sikereket követő mélyrepülés – többek közt ilyen problémaköröket is érint az Engedj be! első része, melyben Takács Dorina (Дeva), Schwarcz Ádám (Beton.Hofi), Csepella Olivér (Csaknekedkislány) és Szűcs Levente (Bohemian Betyars) ültek a kamera elé.
"Életemben először most, a 2024-es nyári szezon után történik meg az, hogy nem vagyok kiégve..." (Schoblocher Barbara)
Olyan társadalomban élünk, amely elvárja a teljesítményt. Elvárás, hogy fókuszáltak, motiváltak és produktívak legyünk legalább napi 8 órában, heti öt alkalommal, mindenféle kétség és kérdés nélkül. Azt érezzük, hogy mindenből átlag felett kell teljesítenünk, holott lehetetlen mindenkinek mindenben jónak lennie - még ha rengeteg felületen azt is próbálják lenyomni a torkunkon, hogy ez igenis normális. Ezúttal Miller Dávid, Moriones, Lil Frakk és Schoblocher Barbara (Blahalouisiana) személyes történetei bizonyítják azt, hogy bár kívülről úgy tűnhet, sokan a kisujjukból rázzák ki az eredményeiket, valójában mindannyian tele vagyunk kérdésekkel.
"Mindenki síri csöndben csak bámult maga elé, valaki sírt, valaki nem tudta felfogni... (...) Mi mindig úgy voltunk ezzel (...), hogy ő úgyis meg fog gyógulni..." (Veress Áron)
Előbb vagy utóbb mind megtapasztaljuk, hogy milyen egy szeretett személy vagy kiskedvenc, esetleg tárgy, lakóhely elvesztése, mint ahogy azt is, hogy milyen egy fájdalmas szakítás. A gyásszal járó fájdalom leírhatatlan. Olyan, mintha a lelkünk egy darabját tépték volna ki. A veszteség egy krízis. Krízishelyzetben pedig nem várhatod el magadtól, hogy ugyanúgy funkcionálj, mint általában. Ez nem egy megoldandó helyzet, hanem egy érzelmileg nagyon terhelt időszak. A gyógyulás menete mindenkinél más. De egy biztos: segít, ha tudatosítod magadban, hogy amit érzel, az rendben van. Ebben a helyzetben nem csak te, hanem mindenki más is így érez. Ki más mesélhetne erről jobban, mint aki maga is elszenvedte ezt a helyzetet barátja és zenésztársa halálával: Schiszler Soma és Veress Áron az AWS-ből, továbbá Lábas Viki (Margaret Island) és Lázár Domokos (Esti Kornél).
"... elkezdtem magamnak kialakítani egy olyan közeget, amelyben kevesebb esélyem van a szorongásra..." (Zsuffa Aba)
Az identitás olyan, mint egy puzzle, ezernyi darabkája van. A negyedik kisfilm ezt a tematikát boncolgatja: körbejárják azt, pontosan mit is jelent a sokszor már klisé szintig használt “légy önmagad” kifejezés, és a szereplők elmesélik, karrierútjuk vagy életük során miként találkoztak ezzel a problémával. Talán nem is gondolnánk, hogy a színpadon mindig határozottnak és magabiztosnak tűnő kedvenceinknek is meg kell küzdeniük az énképünkért, sőt, folyamatosan újra és újra meg kell találniuk önmagukat az életben.... Egy biztos: az önismeret egy izgalmas és kihívásokkal teli kaland. Ennek különböző aspektusairól mesél a negyedik részben Co Lee, Czakó-Kuraly Sebestyén (Platon Karataev), Hegedűs Józsi és Zsuffa Aba (Analog Balaton).
- Ha nincs hova fordulnod, hívd fel a Kék Vonalat: 116 111 (anonim, 0-24, ingyenes)
- Ha elmúltál 24 éves, a Lelki Elsősegély Telefonszolgálat fogadja hívásodat, ingyenesen. 116 123.
- Bántanak? Az UNICEF Magyarország oldalán megtalálod, hogy hova fordulhatsz, ha bajban vagy!
Budapest Park, engedj be, videó
Szólj hozzá!