Az országonként reprezentatív mintákon alapuló kutatás az emberek digitális jelenlétét és ennek hatását vizsgálta a személyes kapcsolataikra. A felmérésből kiderült, hogy az emberek több mint egyharmada naponta 2-4 órát használja a közösségi médiát, közel 20 százalékuknál pedig ez az időintervallum 4-6 óra. Bár a modern, online kommunikációs platformok elterjedése jelentősen megkönnyítette a rendszeres kapcsolattartást, tízből mintegy hét válaszadó gondolja úgy, hogy ennek ellenére a közösségi média korában nehezebb személyes kapcsolatokat ápolni, mint azelőtt.
A cég új kezdeményezése kifejezetten azzal a paradoxonnal foglalkozik, hogy a digitális korszakban bár folyamatosan kapcsolatban vagyunk egymással, egyre nehezebb mély, tartalmas kapcsolatokat kialakítani. A kampány azon a felszínességen igyekszik javítani, amelyet gyakran érezhetünk az online térben zajló interakcióink során. Hogy mélyebb kötelékek alakuljanak ki az emberek között, a zene erejét és univerzális nyelvét hívták segítségül.
A kampány keretében szabadon választott zenei stílusban, egyénileg megadott üzenettel generálhatunk személyre szabott, angol nyelvű AI-dalokat, majd azokat elküldhetjük barátainknak, szeretteinknek. Olyan stílusok közül válogathatunk, mint a hiphop, az R&B, a punk, a reggaeton, a jazz,vagy K-pop, ráadásul a stílus mellett a zene hangulatát is megadhatjuk, s a dalhoz AI által generált borítóképet is kapunk. (A dalok létrehozásához használt AI-algoritmusokat előzetesen szűrt és rendszerezett zenei adathalmazon tanították be.)
Sok dalszerző vélhetően vegyes érzésekkel fogadja az AI-dalok terjedését: egy dalszerző szemszögéből nézve ez egyszerre lehet inspiráló és aggasztó. Inspiráló, mert a technológia új lehetőségeket nyit a zene elérésében és a közönséggel való kapcsolatteremtésben, ugyanakkor aggasztó, hiszen a személyes történetekből és érzelmekből táplálkozó alkotói munka értéke könnyen háttérbe szorulhat a gép által generált, személytelen dalok mellett. Sok zenész szerint fontos, hogy a közönség is tudatosan keresse azokat a dalokat, amelyek valódi emberi élményeken alapulnak. Egy tudatos, a közönséggel kapcsolatot kereső dalszerző örülhet annak, hogy a zene fontossága előtérbe kerül egy ilyen kampánnyal — ugyanakkor jogosan tarthat attól, hogy a mesterséges intelligencia egyszerű, személytelen dalai elterjedhetnek, és ezzel háttérbe szoríthatják a kreatív, emberi munkát, mert az AI-kampányok egyre jobban megkérdőjelezhetik, hogy a jövőben mennyire lesz szükség hús-vér zeneszerzőkre, hiszen bárki „generálhat” dalt egyetlen kattintással – ez hosszú távon bizonytalanságot kelthet a szakmában. Az AI által „újrahasznosított” zenék pedig etikai kérdéseket is felvetnek, például hogy a betanításhoz használt minták eredeti szerzői kaptak-e méltó elismerést vagy ellenszolgáltatást.
Szóval van itt kérdés bőven, de tény, hogy a technológiának keresztbe feküdni nem nagyon lehet, max. meg kell találni a mindenki számára komfortos módszert az együttélésre.
Amúgy 2025 éppen a Magyar Dalszerzés Éve.
Radio Optimism, kampány, AI dalok
Szólj hozzá!