A helyszínen közel 40 000 néző gyűlt össze, míg világszerte 5,8 millióan követték az eseményt élőben streamen, ami jól mutatja, milyen hatással volt a Black Sabbath a rock- és metalrajongókra. (Bár sok távoli néző panaszkodott, hogy a közvetítés csak részleteket mutatott a koncertből, a helyszínen uralkodó hangulatot a tudósítások egyöntetűen felejthetetlennek írták le.)
A szakmai visszajelzések szinte kivétel nélkül rajongó hangvételűek voltak: a Guardian és a Times is 4-5 csillagos kritikát közölt, a koncertet a „metal Live Aidjének” nevezték, ami egyszerre volt grandiózus és érzelmes. A fellépők között olyan nevek tisztelegtek a Black Sabbath előtt, mint a Metallica, a Guns N’ Roses, a Slayer, a Tool, az Alice in Chains, a Pantera vagy a Gojira.
A színpadra visszatért Bill Ward dobos, akit 20 év kihagyás után láthatott újra a közönség az eredeti felállásban. Játékáról a kritikusok kiemelték: visszahozta a Sabbath klasszikus, swinges dobolását, ami sokak szerint pótolhatatlan része volt a zenekar egyedi hangzásának. A koncert csúcspontja Ozzy Osbourne szereplése volt: a Parkinson-kórral küzdő énekes fekete trónszékben ülve, mégis erőt sugározva énekelt – saját szavai szerint ez volt „élete legfőbb búcsúja”.
A közönség több generációját is megszólította a koncert: a Yungblud által előadott „Changes” idejére néma csend telepedett a stadionra, míg a záró „Paranoid” alatt egy hatalmas pirotechnikai show szbadult el. A nézők a helyszínen és online is arról számoltak be, hogy a koncert egyszerre volt ünnep és gyász: sokaknak egy korszak lezárulását jelentette, másoknak viszont a Sabbath öröklétét bizonyította. (Hivatalos videók még nincsenek, amik vannak, azokért kikapnánk, ha beágyaznánk, Sharon néni nem viccel :) )
A koncert gazdasági és jótékonysági szempontból is figyelemreméltó volt: a rendezvény több mint 20 millió font bevételt hozott a West Midlands régiónak, amit a Cure Parkinson’s, a Birmingham Children’s Hospital és az Acorn Hospice szervezeteknek ajánlottak fel. (Sharon Osbourne később elmondta, hogy a szervezőknek le kellett mondaniuk egy bizonyos meghívott vendégelőadó fellépését, mert az illető nem volt hajlandó lemondani a fellépési díjáról a jótékonyság javára.)
A zenekar tagjai a jövőbeli stúdiómunkát ugyan nem zárták ki, de a koncert egyértelműen a színpadi karrier lezárását jelentette. Tony Iommi a koncert végén így búcsúzott:
„Ez több volt, mint zene – ez egy család, és örökre az is marad.”
A Black Sabbath búcsúkoncertje így nem csupán egy zenekar utolsó fellépése volt, hanem a heavy metal történetének egyik legmeghatározóbb eseménye, amely bebizonyította: Birmingham fiai máig királyai a sötét riffeknek, és a Sabbath öröksége túléli még őket is.
Ozzy Osbourne, Black Sabbath, búcsúkoncert. live stream
Szólj hozzá!