A nyolcvanas évek magyar underground koncertplakátjai online

2020/06/30  ·   Zenei hír   ·  koncert.hu, MTI

Elkészült a Pokoli aranykor online verziója. A nyolcvanas évek magyar underground koncertplakátjait bemutató, 2017-ben megjelent igényes album lapozható formában érhető el a Kieselbach Galéria oldalán.

 A nyolcvanas évek magyar underground koncertplakátjai online
A nyolcvanas évek magyar underground koncertplakátjai online

A plakátok mellett a nyolcvanas évek underground színterének fontos szereplőit hiánypótló módon bemutató, Szőnyei Tamás és Bp. Szabó György kollekciójára épülő könyv három évvel ezelőtti megjelenését nagy sikerű kiállítás kísérte a fővárosi Kieselbach Galériában.

"Számos zenekarban játszottak képzőművészek, fotósok, de erős szálakkal kötődtek a nagyjából hasonló korú, mai kifejezéssel alternatívként leírható színházcsinálókhoz, filmesekhez, kortárs zenészekhez, mozgásművészekhez, irodalmárokhoz. Mindennek a lenyomata érzékelhető a plakátokon is" – fogalmazott Szőnyei Tamás korábban az MTI-nek.

A korszakot zenészként (Electric Petting, Bp. Service) és grafikusként egyaránt megélő Bp. Szabó György azt emelte ki, hogy a hetvenes évek végén Nyugatról érkező új hullám végig söpört a fiatal művészeken, létrejött egy párhuzamos kultúra, nem valami ellen, hanem azért, mert a meglévő struktúrák nem elégítették ki őket.

"Egy életérzés jelenik meg ezeken a plakátokon, amely a zenében, a képzőművészetben, az öltözködésben is jelen volt".

Bp. Szabó György maga készítette együttesei plakátjait, az 1978-tól gyűjtő Szőnyei Tamás rajongóként nyiszálta le a falakról a plakátokat. Mindkettejük gyűjteménye mintegy ezer darabra rúg. A plakátok kezdetleges technikákkal, xerox módszerrel, ceruza, ecset, filctoll, letraset felhasználásával, egyszerű kézi munkával készültek, éjszakánként illegálisan ragasztottak a város frekventált pontjain. A csaknem négyszáz oldalas, Rieder Gábor által szerkesztett kötetbe több mint hatszáz plakát került, az átfogó, reprezentatív munkát visszaemlékezések, tanulmányok, interjúk, valamint korabeli fotók teszik teljessé.

A nyolcvanas években működő legismertebb magyar underground-újhullámos zenekarok közé tartozott a Bizottság, az URH, a Kontroll Csoport, az Európa Kiadó, a Sziámi, a Neurotic, a Trabant, a Balaton, a VHK, a CPg, a Csokonai Vitéz Műhely, a Lacht el Bahhtar és a Sexepil. A könyvhöz egy tizenhat számos válogatás CD is járt 2017-ben, rajta számos különlegességgel: Neurotic-dal (Adj gázt) például először került hivatalosan kiadott lemezre.

 

A Pokoli aranykor - New wave koncertplakátok a '80-as évekből Bp. Szabó György és Szőnyei Tamás gyűjteményeiből című albumot 2018-ban Szép Magyar Könyv-díjjal és az MTA Opus Mirabile-díjával ismerték el.

A kötet ezen a címen érhető el.

underground, koncertplakát, Pokoli aranykor, 80-as évek

 

 

Szólj hozzá!


GENERÁL-érettségi találkozó a Rockmúzeumban

GENERÁL-érettségi találkozó a Rockmúzeumban

A GrundRecords gondozásában megjelent a Generál együttes első két lemeze – ezúttal és először cédén. A közönségtalálkozóval egybekötött...
 
Koncert naptár
Töltsd fel az oldalrakoncerted, helyszíned, zenekarod

ELMARAD: Annie Lennox szelleme is velünk lesz: EURYTHMICS – Dave Stewart feat. Vanessa Amorossi az Arénában

Dave Stewart, a Eurythmics társalapítója és zenei mozgatórugója nyári turnéja keretén belül – eredetileg 38 nap alatt 19 koncert szerepelt a tervben – 2025. július 29-én a Papp László Budapest Arénában lépett volna fel, de a budapesti – és még pár – állomást kivették a turnéból. (Nem kaptunk magyarázatot, miért.)

Arénakoncertet ad a zenekar, amely egy képregényhősről kapta a nevét

Miután lezúzták a Hellfest, a Rock am Ring és a Rock im Park színpadait, a Lorna Shore zenekar most egy európai headliner turné hírével rukkoltak elő.

Talking Heads 50: újra megjelenik a kultikus zenekar korszakos albuma

A Talking Heads különleges helyet foglal el a popzene történetében: egyszerre voltak kísérletezők és slágergyártók, intellektuálisak és táncolhatók, furcsák és mégis szerethetők. Művészeti hátterük és hajlamuk a konceptuális gondolkodásra (lásd: Stop Making Sense koncertfilm*) alapjaiban formálta át a koncertkultúrát és a...

Ferencváros ismét ingyen koncertjegyeket oszt a Budapest Parkba

A ferencvaros.hu-n olvastuk, hogy szerdától indul a jegyigénylés az augusztusi koncertekre.
Új koncertek