Csak neked szól ingyen a zene a presszóban...

2022/01/22  ·   Zenei hír   ·  koncert.hu, MTI

A szerzői jog közel egymillió forintos vagyoni hátrányt okozó megsértése miatt emelt vádat egy korábban éveken át Eger belvárosában működő presszó üzemeltetője ellen az Egri Járási Ügyészség.

Fotó: pxhere.com

A vádirat szerint a vádlott 2016 nyarától 2021 februárjáig üzemeltette a zeneszolgáltatást is nyújtó vendéglátóhelyet. Ez idő alatt azonban a lejátszott zeneszámokért nem fizetett jogdíjat sem a szerzőknek, sem a törvényben meghatározott közös jogkezelő szervezetnek. A hatályos jogszabályok értelmében a presszó tulajdonosa így összesen több mint 908 ezer forint összegű díjfizetési kötelezettségének nem tett eleget. Az elmaradt jogdíjak megfizetésén felül - pénzbüntetés kiszabását kérték az ügyben eljáró bíróságtól.

Mi a szabály? Erről az Artisjus oldalán tájékozódtunk.

A szerzői jogdíjhoz hasonlóan Magyarországnak nemzetközi kötelezettsége, hogy a gépzenei felhasználások esetén a felvételen közreműködő zenészek, énekesek, valamint a felvétel előállítója (a lemezkiadó) is díjban részesüljön.

Nyilvános előadásnak számít az is, amikor a művek érzékelhetővé tételére bármely erre alkalmas műszaki eszközzel kerül sor, ideértve pl. a művek rádió vagy televízió kihangosítása, CD-lemezről vagy más hordozóról/eszközről történő lejátszása útján megvalósuló láthatóvá/hallhatóvá tételét.

Szerzői jogdíjat csak a nyilvános zenefelhasználások után kell fizetni. Nem nyilvános az előadás, ha az nem nyilvános helyen történik és magánhasználatot szolgál, pl. egy magánlakásban tartott házibulin történik, ahol a résztvevők egymás barátai/ismerősei.

A gépzenei nyilvános előadási jogdíjat a törvény szerint negyedévre előre kell megfizetni, azaz előzetesen kell jogot szerezni a felhasználásra. Az Artisjusnak való jogdíjfizetéssel a felhasználó/üzemeltető bármely külföldi vagy belföldi zeneszám felhasználására jogosult lesz – a jogdíjfizetési értesítőben megjelölt időtartamra. A zenefelhasználás a jogdíj megfizetésével válik jogszerűvé, tehát a felhasználó az engedélyt a jogdíj megfizetésével egy időben szerzi meg.

Az üzletekben folyó zenefelhasználást az Artisjus ún. területi képviselői a helyszínen ellenőrizhetik. Annak érdekében, hogy az ellenőrzés eredménye a zenefelhasználással (vagy annak hiányával) kapcsolatos információkat a tényleges helyzetnek megfelelően tartalmazza, az ellenőrzésről az Artisjus az érintett üzletnek nem küld előzetes tájékoztatást. Helyszíni ellenőrzést az Artisjus az esetek túlnyomó többségében akkor folytat, ha az üzlet korábban nem kért engedélyt zenefelhasználásra.

Összefoglaljuk:

A szerzői jogdíj a zenészek bevételének második pillére. Ma (illetve a vonatkozó cikk születésének időpontjában) Magyarországon 48 zenész van, aki millió fölötti jogdíjat kap. Havonta. Ezen semmi csodálkozni való nincsen: ezen szerzők mögött leginkább teljes, évtizedek alatt létrehozott, komoly életművek állnak. A részesülők nagyjából fele azonban a messzi távolban van mindettől.

"Zenével minden jobb... Kutatások szerint a zene 15 százalékkal növelheti az üzletben vagy vendéglátóhelyen eltöltött időt, ezáltal 30 százalékkal növeli az impulzív vásárlások számát és ezzel a bevételeket." (Innen: Egy program, ami jó az alkotóknak, a hallgatóknak – és az üzleteknek is)

Ha a presszódban, kocsmádban, éttermedben, pubodban zene szól, azután – illetve előre – fizetni kell, s azt, hogy szól, neked kell bejelentened. Ha nem jelented be, valaki úgyis bejelent, és akkor jön az ellenőrzés meg a bünti. Ha koncertet is szervezel a helyeden, azért külön kell fizetni. Ha kínai étteremben kínai zene megy, azért is kell fizetni. A hír- és sportcsatornák rendszeresen tartalmaznak zenét, tehát, ha csak meccseket néz a törzsközönség, azért is kell fizetni. Ha az üzletben számítógépről (pl. laptop, tablet) történik zeneszolgáltatás, azzal a zeneművek újból felhasználásra kerülnek. A szabály szerint pedig minden egyes felhasználás külön jogdíjfizetést jelent. Nem, a YouTube, a Spotify és a többiek csak a saját bevételeik után fizetnek jogdíjat, de ez nem a nyilvános felhasználásért fizetett jogdíj.

Megismételjük:

A szerzői jogdíj a zenészek bevételének második pillére.

Hozzátesszük:

A pandémia alatt a presszókra és az üzemeltetőkre is rájárt a rúd, bizonyára ehhez mérten arányosan szabják majd meg a büntetés mértékét.

 

szerzői jog, jogdíj, Artisjus, zeneszolgáltatás, vendéglátó

 

 

Szólj hozzá!


Sötét energiák az A38-on

Sötét energiák az A38-on

Bár a Hajó nem igazán erről a műfajról ismeretes, a tavaszi szezonban több metálkoncert is lesz az A38-on.
 
Koncert naptár
Töltsd fel az oldalrakoncerted, helyszíned, zenekarod

Loreena McKennitt ismét elhozza Budapestre a kelta zene varázslatos világát

A többszörösen díjazott kanadai énekesnő és dalszerző – 2004-ben megkapta a Kanada Rendjét, és 2013-ban Franciaország Nemzeti Művészetek és Levéltárak Lovagja lett – 2024-ben 24 állomásos tavaszi európai turnéja keretén belül Budapestre is ellátogat, március 24-én érkezik az MVM Dome-ba.

Koncz Zsuzsa jövőre az Arénában: Jelbeszéd 2.0

Az énekesnő tizennegyedszer lép a Sportaréna színpadára, legutóbb tavaly adott ott koncertet – április 13-án a közelmúltban készült Koncz Zsuzsa-albumok, így a Tündérország, a Vadvilág és a Szabadnak születtél dalai csendülnek fel a Jelbeszéd 2.0 elnevezésű koncert égisze alatt.

Emiliana Torrini a RepTárban landol nyáron – egy igazán különleges történetű albummal érkezik

Emiliana Torrini izlandi énekes-dalszerző ad koncertet július 14-én a RepTár Szolnoki Repülőmúzeumban.

Sziget, VOLT (!), Kolorádó, Carson Coma, Campus és még sokan mások: I. TURBINA MERCH FESZTIVÁL

Március 17-én (vasárnap) egy gigantikus merchvásárt tart a Turbina, ahol ismert zenekarok, fesztiválok, klubok és más zenei szervezetek árulják együtt az idei és korábbi években készített merch termékeiket. A kapu nyitva áll a rajongók, a szakma és a sajtó előtt egyaránt. A rendezvényen való részvétel ingyenes.
Új koncertek