A Parkinson-kórt az agy dopamintermelő sejtjeinek pusztulása okozza, és a középagy azon területeit érinti, amelyek a mozgást szabályozzák, valamint az agy és az izmok neuronjai közötti kommunikációt irányítják. Bár a betegség nem halálos, a beteg állapota fokozatosan romlik az idő múlásával. Norvégiában a becslések szerint körülbelül 13 000 ember szenved ebben a betegségben, míg világszerte legalább 10 millió embert érint. Ez a világ legelterjedtebb – és leggyorsabban terjedő – neurológiai állapota.
Az A-ha ikonikus frontembereként, isteni tehetségű énekesként, a reflektorfényt kerülő popsztárként, szólóművészként, dalszerzőként, excentrikus gondolkodóként, ötgyermekes apaként és nagyapaként is ismerhetjük, de az utóbbi években Morten Harket (65) a saját testével is harcolt. Ez nem az a fajta hír, amit bárki szívesen közölne a világgal, de most itt van: Morten Parkinson-kórban szenved.
"Nem okoz gondot elfogadni a diagnózist. Idővel megszívleltem 94 éves apám hozzáállását azzal kapcsolatban, amikor a szervezet fokozatosan megadja magát: azt használom, ami működik".
Leutaztunk Morten és élettársa, Inez Andersson Norvégia déli partján felújított nyaralójába. Az A-ha életrajzírójaként felkértek, hogy írjak egy cikket az A-ha.com-ra Morten állapotáról, amely eddig szigorúan magánügy maradt. A közvetlen környezetében néhány ember tudta, hogy mi a helyzet, de a betegség nyilvánosságra hozatalának kiszámíthatatlan következményei miatt még nem akarták nyilvánosságra hozni.
"Egy részem szerette volna felfedni. Mint mondtam, a diagnózis elfogadása nem okozott gondot; a béke és a csend iránti igényem volt az, ami visszatartott. Mindent megteszek, hogy megakadályozzam a szervezetem teljes hanyatlását."
Mortennek élete végéig együtt kell majd élnie a Parkinson-kórral, de a gyógyszeres kezelés és az Egyesült Államok híres Mayo Klinikáján végzett modern agyműtét enyhítette a tüneteit. A műtét és a terápia hatékonyságát jól mutatja, hogy Morten ül a volánnál, amikor dél felé haladunk. Nagy kezei nyugodtnak tűnnek, ahogy tekeri a kormányt, ugyanazok az izmos alkarok, amelyeket milliónyi fotóról ismerünk. Valami mégis más – és itt nem az ikonikus bőrkarkötőinek feltűnő hiányára gondolok. A hangja, Morten egyedi hangszere az árulkodó...
„A hangommal kapcsolatos probléma az egyik ok a sok közül, ami miatt bizonytalan vagyok az alkotói jövőmet illetően” – mondja.
Morten mosolyogva és csillogó szemmel fogja a RIB kormányát, miközben 30 csomós sebességgel száguldunk a szigetre, az otthona felé. És ez akkor sincs másképp, amikor lenyűgöző szerszámgyűjteményében turkál, hogy segítsen egy szomszédjának sziklát fúrni... A "jó napokon" Morten gyakorlatilag nem mutatja a Parkinson-kór legismertebb fizikai tüneteinek jeleit, de ez nem jelenti azt, hogy jól van. Az együtt töltött hétvégénk alatt tanúja vagyok annak, hogy küzd éjjel-nappal azért, hogy a gyógyszereket, az agyában lévő elektródák jeleit, az alvást, a vércukorszintet és a gondolkodásmódot úgy egyensúlyozza, hogy a tüneteket és a mellékhatásokat többé-kevésbé kordában tartsa. Ez nem mindig sikerül, és inkább egy véget nem érő hullámvasútra hasonlít. Időközönként lecsökken az energiaszintje, és súlyos csend ereszkedik a fehér nyaralóra. Nyilvánvalóvá válik, hogy a betegsége mint téma és az, hogy mi vár rá, ha a nyilvánosságra kerül, csak rontani fog a helyzetén, ahogyan a pszichés stressz minden formája közismerten hatással van a Parkinson-kórban szenvedőkre.
„Tulajdonképpen most látod a legrosszabb formámat” – mondja.
A norvég popzenekar, amely 1982-ben alakult Oslóban. A trió világhírűvé a Take On Me című slágerrel vált 1985-ben. Az ikonikus videoklip és az egyedi szintipop hangzás generációkat ihletett meg. Az a-ha időről időre visszatérő sikereivel és hűséges rajongótáborával máig meghatározó szereplője a nemzetközi popszíntérnek.
Mint az a-ha énekesére nézve a Parkinson-kór hatalmas csapás. Az énektechnikája nagy erőt, árnyalatokat és technikai kontrollt igényel, és Paul (Paul Waaktaar-Savoy) és Magne (Magne "Mags" Furuholmen) szinte versenyeztek abban, hogy olyan zenét írjanak, amelyek Morten képességeit a végletekig feszegetik. A „Take On Me”, a „Scoundrel Days”, a „Summer Moved On” és a „Stay On These Roads” vokáljaiban a libabőrös pillanatok legalább annyira fizikai, mint amennyire művészi teljesítmény eredményei.
Képes vagy egyáltalán énekelni?
"Nem igazán tudom. Nincs kedvem énekelni, és számomra ez egyfajta jel. Képben vagyok, hogy szerintem mi működik, s nem várom el, hogy teljes technikai kontrollt tudjak elérni. A kérdés az, hogy ki tudom-e fejezni magam a hangommal. A dolgok jelenlegi állása szerint erről szó sem lehet. És nem tudom, hogy ezt valamikor a jövőben sikerül-e majd megoldanom".
Morten ráteszi a kezét a mellkasa felső részén lévő, bőr alatti kis téglalapra. Mint egy vastag ér, úgy halad az elektródákat a készülékkel összekötő vezeték a bőre alatt, fel a nyakán, majd az agya mélyére...
"A hangprobléma különösen akkor jelentkezik, amikor dopamin-kiegészítőket szedek. Ha nem szedek dopamint, a hangom megnyugszik – de akkor az általános alaptünetek felerősödnek".
Morten olyan nyíltsággal beszél a hangja elvesztéséről, hogy az talán sokakat meglep, de erre az a magyarázat, hogy nem azonosul olyan erősen az énekesi szerepével, mint ahogyan azt gondolnánk, ezért nem tartja a dolgot akkora tragédiának.
"Mindig is más dolgokra voltam hivatott, de végül egy zenekarban, énekesként, egy viszonylag állandó pozícióban kötöttem ki. Amikor azt mondom, hogy az identitásom nem arról szól, hogy énekes vagyok, akkor ez az én direkt válaszom. Ez egyenesen a szívemből jön. Az emberek természetesen erre asszociálnak, és én ezzel tisztában vagyok. De vannak más szenvedélyeim is, vannak más dolgok, amelyek ugyanolyan fontos részét képezik az életemnek, amelyek ugyanolyan szükségesek és igazak."
Világszerte vannak rajongóid, akik nehezen fogadják majd a hírt. Van valami mondanivalód a számukra?
"Ne aggódjatok miattam. Találjátok meg, hogy kik akartok lenni – ez egy folyamat, ami minden egyes nap új lehetőségeket kínál. Legyetek jó szolgái a természetnek, létünk alapjának, és gondoskodjatok a környezetről, amíg még lehet. Fordítsátok energiátokat és erőfeszítéseiteket a valódi problémák megoldására, és tudjátok azt is, hogy rólam gondoskodnak."
Számára sem zárult be az új lehetőségek ajtaja: Morten megmutatja nekem az iPadjén frissen írt dalszövegeket, és lejátszik néhány viszonylag friss demót, amelyek azért bizonyítják, hogy a hangja még mindig képes teljesíteni.
"Néhány éve már dolgozom olyan dalokon, amelyekben nagyon hiszek, és úgy érzem, különösen a dalszövegekben van valami szemléletváltásom. Nem vagyok benne biztos, hogy képes leszek-e befejezni őket a kiadásra. Majd az idő eldönti, hogy sikerül-e. Nagyon tetszik az ötlet, hogy Parkinson-kóros betegként és művészként valami teljesen mással próbálkozzak, mint ami a dobozban van. Minden rajtam múlik, csak előbb ezt kell elintéznem".
Mármint letépni a ragtapaszt?
"Igen. Régebben zavart a gondolat, hogy a betegségem nyilvánosságra kerül. Hosszú távon viszont jobban zavar az, hogy valami olyasmit kell védenem, ami szigorúan magánügy, és titokként kell kezelnem."
Ismert zenészek Parkinson-kórral
-
Ozzy Osbourne
A Black Sabbath legendás frontembere 2020-ban hozta nyilvánosságra, hogy Parkinson-kórral diagnosztizálták 2003-ban. Azóta is aktív, bár egészségi állapota változó. Ozzy és a Black Sabbath még egyszer utoljára összeállnak egy „Back To The Beginning – Final Show” koncertre 2025. július 5-én, valódi zenetörténeti mérföldkő lesz. Különösen úgy, hogy Ozzy egészségi állapota miatt ez valószínűleg valóban az utolsó színpadi fellépése lesz. -
Neil Diamond
Az amerikai énekes-dalszerző 2018-ban jelentette be visszavonulását a turnézástól Parkinson-kór miatt. A dalszerzésben azonban továbbra is részt vesz. -
Linda Ronstadt
A sokszoros Grammy-díjas énekesnő 2013-ban árulta el, hogy már nem tud énekelni Parkinson-kór miatt. Később kiderült, hogy pontos diagnózisa egy Parkinsonhoz hasonló, de ritkább betegség: progresszív szupranukleáris parézis (PSP). -
Maurice White
Az Earth, Wind & Fire alapítója 1992-ben kapta meg a diagnózist, és bár hosszú ideig tovább dolgozott, végül 2016-ban hunyt el a betegség szövődményei miatt. -
Glenn Tipton
A Judas Priest gitárosa 2018-ban jelentette be, hogy tíz éve Parkinson-kórral él. Bár a koncerteken már nem vesz részt rendszeresen, néha fellép néhány szám erejéig.
AHA, Morten Harket, Parkinson-kór, betegség
Szólj hozzá!