Szeretünk Artisjus-gálára járni. No nem (csak) azért, mert finom a vacsora és remek a prosecco, hanem mert mindig érdeklődéssel figyeljük a laudációkat, amelyek egy-egy kisfilmből állnak, s amelyekben az aktuálisan díjazott művész is szót kap a "szakértői" elismerő/köszöntő szavak mellett (a zenei díjazottaknál belinkeltük az aktuális videókat, nézzétek meg, érdemes!).
Az Artisjus-díjakat három kategóriában ítélik oda: irodalom, klasszikus zene, könnyűzene. Ebben a sorrendben is adját át, és ez a sorrend jellemző arra is, hogyan növekszik a díjazottak színpadi rutinja. Az irodalmárok mindig nagyon szerények, s vagy egyáltalán nem, vagy csak egy-egy szó erejéig mondanak köszönetet, nem szeretnek a reflektorfénybe kerülni, a komolyzenészek roppant hálával és őszinteséggel állnak mikrofonhoz, és akkor jönnek a közönség kedvencei, akiknek kiállni a népek elé egyáltalán nem jelent kihívást, sőt... :)
Mivel minket a zene érdekel elsősorban, részletesebben azokkal a kategóriákkal foglalkozunk, de mindenképpen tudnotok kell, hogy idén az irodalmi díjat Szilágyi Ákos, Kemény István, Szűcs Teri, Ács Pál, Sipos Lajos és Lányi András kapták.
És akkor a zene, komolyan kezdjük!
- Az Év Junior Komolyzenei Alkotója címet Papp Mátyás kapta, a fiatalember elenleg a Liszt Ferenc Zeneművészeti Egyetem mesterképzésének zeneszerzés szakos hallgatója, de máris számos verseny díjazottja. Bella Máté tanítványa (is) – ennek pár sorral lejjebb lesz jelentősége.
- Az Év Komolyzenei Műve címet Tornyai Péter Passacaglia della morte című kantátája kapta. Díjazott műve női és férfihangra, valamint csellóra készült.
- Szintén az Év Komolyzenei Műve címében részesült a The Cheerleaders című mű. A szerző, Bella Máté zenés színpadi darabjait több színház is játssza, könnyűzenei művei pedig a rádiókban hallhatók. Szerteágazó tevékenységét az a felismerés vezérli, miként lehet másodpercek alatt megragadni a mai közönség figyelmét. Missziójának tekinti az Y és Z generáció integrálását a komolyzenei életbe. A The Cheerleaders című műve a címbeli táncos sportág dinamizmusát idézi meg, felhasználva megalkotásában a könnyűzene eszköztárát is.
A Könnyűzenei Alkotói Életműdíjat Geszti Péter kapta.
Pályáját gyerekszínészként (többek között Mézga Aladár hangjaként) kezdte. Az ELTE Tanárképző Főiskoláján szerzett diplomát, de már korábban elkezdett dalszövegeket írni az Első Emeletnek. A nyolcvanas évek végétől több nagy sikerű tévé- és rádióműsor vezetője; az évtized végén indult el reklámszakmai pályája. Az 1992 és 1994 között működő Rapülők a kor egyik legsikeresebb popcsapata lett. 1996 óta játsszák a Dés Lászlóval és Békés Pállal írt A dzsungel könyve musicalt, amit aztán több hasonló sikeres darab követett (Dés–Geszti–Grecsó: A Pál Utcai fiúk, 2016; Geszti–Monori–Tasnádi: Ezeregy éjszaka, 2023). A szintén Dés Lászlóval megálmodott Jazz+Az a Kalózok című filmből lépett ki a valós színpadokra, 1998 és 2000 között működött. Újabb saját formációi – a Gringo Sztár, a Létvágy projekt, a Best of Geszti műsor, 2023 óta a VABADABA koncertsorozat Váczi Eszterrel – mellett továbbra is írt másoknak szövegeket, egyik alapítója volt az ARC plakátkiállítás-sorozatnak, filmprodukciós céget indított. Jelenleg új albumon dolgozik, valamint Dés Lászlóval közösen egy Petőfiről szóló zenés darabon. Szerintünk tegnap úgy volt, hogy jól volt :)
Az Év KönnyűzeneszerzőjeTóth Szabolcs zeneszerző, szövegíró, gitáros, zenekarvezető.
13 éves kora óta gitározik, már gimnazista éveiben is zenekarban játszott. Széles körben ismertté vált formációja az 1995-ben alapított Sugarloaf, amelynek három évvel az indulása után már külföldi zenei csatornák is játszották a klipjét, első albumukat pedig a cannes-i MIDEM-en mutatták be. Számos sláger, aranylemez fűződik a nevükhöz, több szakmai díjat kaptak. Ismertek ironikus megközelítésükről, de komoly témákhoz is bátran nyúlnak. Harminc év után is kísérleteznek, legfrissebb albumuk, az idén megjelent Lazarus a megújulás jegyében készült. A Sugarloafnak írt dalai mellett reklámzenéket is szerzett, televíziós tehetségkutatók művészeti vezetője volt. Aktívan részt vesz a szakmai életben. Alapító tagja az Artisjus Szerzői Véleményező Bizottságának, a Magyar Könnyűzeneszerzők és Szövegírók Egyesületének. Részt vett a Cseh Tamás Program kidolgozásában, 2014 és 2021 között a Nemzeti Kulturális Alap könnyűzenei kollégiumának kurátora volt. Kedves kommentelők, ne kíméljétek :)
Az Év Könnyűzenei Szövegírója Lombos Márton dalszövegíró, előadó.
16 éves korában írta első szövegeit. Később a lehető legszélesebb körben írt dalokat másoknak: pop, rock, jazz, kamarazenei és komolyzenei stílusú művekben hangzanak el szövegei; több színházi műfajban is dolgozott. A Magyar Dalszerzők és Dalszövegírók Egyesülete elnökségének tagja; az Artisjus Szociális Bizottságának tagja; a Nemzeti Kulturális Alap Tehetségkutató programjának mentora, a Hangfoglaló Magyarország, valamint az Öröm a Zene tehetségkutató zsűritagja. 2024-ben jelent meg második szerzői albuma, az Egyéjszakás kalandjaim; ugyanebben az évben olyan előadóknak írt dalokat, mint Charlie, a Tornóczky All Access, Nagy Laci Gitano, Temesi Bertalan és Szolnoki Péter. Romhányi Áronnal és Mihályi Rékával a Jazzy Fesztivál 2024-es dalát jegyzik, a Dalfutárból ismert Felémdől pedig a Yettel kampánydala lett.
Az Év Produkciója díj a Parno Grasztnak ment a Budapest Parkban tartott lemezbemutató koncertjéért.
A zenekar tagjai: Oláh József, Oláh Viktor, Horváth Sándor, Jakocska Rómeó, Oláh Heléna, Oláh Krisztián, Németh István. A kisfilmben Józsi elmagyarázza, miért egyedül vett át a díjat :)
Az autentikus cigányzenét játszó zenekar saját szerzeményekkel is gazdagítja a hagyományt. Rávágok a zongorára című bemutatkozásuk első magyar albumként 2002-ben felkerült a legrangosabb világzenei listára (World Music Charts Europe). A későbbiek is hasonló sikert értek el, valamint élőben is többször meghódították a közönséget és a kritikusokat Európában, Észak- és Dél-Amerikában, Ázsiában. Magyarországi ismertségükhöz hozzájárult szereplésük a 2016-os A Dalban, illetve együttműködéseik olyan különböző előadókkal, mint a Bohemian Betyars, a Punnany Massif, a Bagossy Brothers Company, a Kávészünet és Pogány Induló.
Az Év Junior Könnyűzenei Alkotója a 4S Street zenekar.
A pop, rock és indie stílusokból is merítő együttes 2018-ban alakult Gyergyószentmiklóson, és egy szerzeményük már abban az évben elnyerte a Legszebb Erdélyi Magyar Dal díjat. 2019-ben már a Petőfi Rádió játszotta szerzeményeiket; ekkor jelent meg első albumuk. A 2021-es Szebb napok című nagylemezük több dala a korábbiaknál is nagyobb népszerűséget ért el mind a rádiókban, mind az online platformokon; ez a nagyszínpados zenekarok közé emelte őket. A legnagyobb siker közülük Mesélek a bornak lett, ami 2023-ban a Fonogram közönségszavazással kiosztott „Az Év Hangfelvétele” díját nyerte el; 2024-es Jegyeket, bérleteket című lemezükről pedig A szívem ég című dallal érdemelték ki a Fonogram zsűrijének elismerését. 2022-ben a Petőfi Zenei Díj „Év zenekara”, 2024-ben pedig az „Év rádiós koncertje” elismerésben részesültek. A zenekar tagjai: Alin Nicuta, Mihály Csaba, Fülöp Loránd, Szabó László, Pál Andor.
Az Év Junior Könnyűzenei Alkotója Oláh Krisztián zeneszerző és zongorista.
Első díját 17 évesen nyerte a Marosvásárhelyi Jazzfesztivál versenyén. Ez csak első volt számos magyar és nemzetközi elismerése között (többek között: Junior Prima-, Orszáczky- és Gramofon Díj); a 2015-ös Montreux-i Jazz Fesztiválon elért harmadik helyezésének köszönhetően egy kéthetes zenei programban vett részt, ahol olyanokkal koncertezhetett együtt, mint Al Jarreau és Joe Sanders. 2021 óta a Liszt Ferenc Zeneművészeti Egyetem Jazz Tanszékének oktatója. Saját zenekara, az Oláh Krisztián Quartet 2020 óta ad ki lemezeket; a 2024-es Perspectives Of Verve a negyedik a sorban.
A zenekar további tagjai: Oláh Kálmán – szaxofon, Gyányi Marcell – nagybőgő, Serei Dániel – dob. Emellett több formációnak, többek közt a Junior Artisjus-díjas Nagy Emma Quintetnek, a Daveform Quintetnek és a Coltrane Legacy-nak állandó tagja, és számos alkalmi projektben is részt vesz.
Az Év Junior Könnyűzenei Alkotója Hegedűs Józsi.
A roma származású szerző-előadó Szabadkígyóson töltötte gyerekkorát. 15 éves korától punkzenekarokban játszott, 2017-ben Szegeden alapított alternatív együttese, a Csillagerdő két albumot adott ki, nagyobb sikert viszont akkor ért el, amikor egy szál akusztikus gitárral, szólóban jelentkezett a 2021-es Kikeltető tehetségkutatóba. A következő tavasszal a Carson Coma vendégeként turnézott. 2023-ban jelent meg első szóló albuma, A Szívemből a félelmet kioltom címmel, amit 2024-ben követett a Penészvirágok, amit már a Vadvirág együttessel készített, Barkóczi Noémi és Foster Dorka is vendégeskedik rajta. Legújabb felvétele éppen most jelent meg:
Minden díjazottnak gratulálunk!
Artisjus-díj
Szólj hozzá!