Budapest 2015. Apr. 28. (19:00)

ABRAHAM - Mendelssohn-sorozat Óbudai Danubia Zenekar


ABRAHAM - Mendelssohn-sorozat Óbudai Danubia Zenekar

Abraham - Fanny - Felix. Mindhárman egy zene- és kultúrtörténeti ‘saga’ főszereplői. Egy képzeletbeli családi vállalkozás? Több annál! Misszió, mely Európa szellemi örökségének gondozását, gazdagítását tekinti céljául. Mindezt áradó tehetséggel, könyörtelen igényességgel, mániákus munkaszeretettel, roppant vagyonnal párosítva teszik

Az újabb sorozat fókuszában a Mendelssohn-dinasztia és a Mendelssohn testvérek zenéje áll: ismert vagy éppen felfedezésre vágyó alkotások a kamarazene, a versenyművek, a szimfonikus repertoár és ‒ igazi szenzációként! ‒ az opera világából.

Program: Felix Mendelssohn: Hazatérés idegenből – daljáték

A nagyhatású teológus-filozófus, Moses Mendelssohn fia és egy zenei lángelme édesapja, Abraham Mendelssohn cseppet sem keserűen így jellemezte önmagát: „Régebben az apám fia voltam, most a fiam apja vagyok”. 1829 decemberére – születése napjára és az ezüstlakodalom megünneplésére – Felix és Fanny „merényletet” készített elő. Berlini otthonukban három egyfelvonásos daljáték előadását tervezték, „jelmezzel, rendes előadásban, teljes zenekarral. Első szám, a ’Katonaszerelem’, vagyis híres csinálmányom – szüleimnek még ma is kedves – egyetlen kottányi változatás nélkül és a régi szereplőkkel, aztán egy új daljáték Fannytól, vőlegénye írja majd a szöveget, csinos, könnyed legyen, csupa báj, igen gyöngéd és szép [Fanny ünnepi játékot komponált ’Közelgő esküvő’ címmel]. Aztán egy idill tőlem, már javában motoszkál a fejemben: egy éltes házaspár szerepel majd benne, egy szomszédlány, egy bolondos mezőcsősz, egy álruhás tengerész, és mit tudom, ki még”.

A kis idill – Hazatérés idegenből – házi bemutatója nagy siker volt, Mendelssohn még arra is figyelt, hogy az egyik, énekelni nem tudó rokonának egyetlen hangból álló „áriát” komponáljon.

ACZÉL ANDRÁS

1967-ben született Budapesten. Tanulmányait Forrai Katalin zeneóvodájától a zeneiskolán át, egészen a Zeneakadémiáig folytatta. Karvezetői, iskolai énektanári és felsőfokú kulturális-manageri képesítést is szerzett, legfontosabbnak mégis az István Gimnázium Szimfonikus Zenekarában eltöltött hat évét tartja, ahol a Záborszky család kezei alatt zenélve egy életre elkötelezte magát a zene, és később a zenés színház mellett. 1989-ben került a Magyar Állami Operaházhoz, ahol ügyelőként, rendezőasszisztensként, majd játékmesterként dolgozott. Később a Budapesti Operettszínházhoz szerződött, előbb művészeti főtitkárként, majd művészeti színpadigazgatóként tevékenykedett. Közben játékmesteri és rendezői feladatokat is vállalt.

2013-ban tért vissza az Operaházba, ahol elsősorban az Erkel Színház előadásainak művészeti felügyeletével foglalkozik, emellett főleg gálákat rendez, melyek közül kiemelkednek a Beatles’50, a Wagner200 Maraton, az Erkel Színház újranyitásának tiszteletére rendezett, valamint az Operaház megnyitásának 130. évfordulóját ünneplő díszelőadások. 2013. és 2014. nyarán, a Sziget Fesztiválon vezette sikerre az Operaház társulatát. Rendszeresen dolgozik a Szegedi Szabadtéri Játékokon, valamint a Bartók+… Miskolci Nemzetközi Operafesztiválon.

 
  Amennyiben szeretnéd adminisztrálni ezt a tételt kattints ide.

 

Szólj hozzá!


Senki sem tudja, kik ők – és idén sem fogjuk megtudni: Sleep Token  az MVM Dome-ban

Senki sem tudja, kik ők – és idén sem fogjuk...

Amellett, hogy tagjai kilétét rejtély övezi, a Sleep Token híres a showszerű koncertjeiről – a zenekar első önálló bulijuk 2024. november...
 
Koncert naptár
Töltsd fel az oldalrakoncerted, helyszíned, zenekarod

Koncz Zsuzsa az Arénában: Jelbeszéd 2.0

Az énekesnő tizennegyedszer lép a Sportaréna színpadára, legutóbb tavaly adott ott koncertet – április 13-án a közelmúltban készült Koncz Zsuzsa-albumok, így a Tündérország, a Vadvilág és a Szabadnak születtél dalai csendülnek fel a Jelbeszéd 2.0 elnevezésű koncert égisze alatt.

Először koncertezik Magyarországon a Take That

Európai turnéjuk alkalmával a This Life című, novemberben megjelenő vadiúj albumukat a magyar közönségnek is bemutatják. A jelenleg trió felállásban tevékenykedő együttes – Anglia egyik legnépszerűbb fiúcsapata – több mint harmincéves pályafutása során először jön hozzánk, 2024. július 3-án friss lendülettel veszik be...

Azt mondjuk: május 1. – te azt mondod: Tabán!

A Tabán az 1970-es évektől a hazai könnyűzenei élet egyik meghatározó helyszíne. Török Ádám és a Mini az LGT-vel közösen indították el a május 1-jei tabáni koncertek hagyományát, sajnos, már egyikük sem lehet ott, de mutatjuk, kik igen!

Csak magyar zeneszámok hangzanak majd el a Tour de Hongrie május 9-i szakaszán

Az Él a Zene! elnevezésű kezdeményezés keretén belül május 9-én bizonyos üzletekben és rádióadókon – valamint liftekben – csak magyar dalok szólnak majd, reflektorfénybe helyezve ezáltal a magyar szerzőket és előadókat.
Új koncertek