Radics Béla volt az első magyar blueselőadó – könyv jelent meg a blues történetéről

2017/11/22  ·   Ajánló   ·  koncert.hu, MTI

A blues története a kezdetektől napjainkig címmel csaknem hatszáz oldalas, fotókkal gazdagon illusztrált kötet jelent meg a napokban. Kovács József szerzőből a blues iránti rajongás faragott szakértőt, és ez a tudás testesült meg most nyomtatott formában.

Fotó: Kossuth Kiadói Csoport/FB

"Több mint hat évig dolgoztam a könyvön, munkámra támaszkodtam a Poptarisznya internetes rádióban hetente csütörtökönként jelentkező műsoromban, a Blues megállóban is. Korábban nem volt szakmai kapcsolatom a blues-zal, csak zenekedvelő és lemezgyűjtő voltam, és a nyolcvanas évektől, amikor Magyarországon igazán intenzív lett a bluesélet, rendszeresen jártam a koncertekre" – mesélte Kovács József az MTI-nek. Mint felidézte, 2008-ban a New York-i Greenwich Village-ben rajongóként hallott blueskoncert volt rá olyan elemi hatással, hogy úgy döntött, hazatérve a blues-zal fog foglalkozni. 2009-ben megalakította a Blues Night Long elnevezésű formációt, amelyben azóta is basszusgitározik (ide kattintva elérhető a felvételük), plusz beleásta magát a blues történetébe, így a műfaj igazán a szenvedélyévé vált.

A könyv a blues fejlődési szakaszait történelmi, gazdasági és kulturális környezetben mutatja be az Afrikából behurcolt néger rabszolgák Amerikába érkezésétől egészen napjainkig, a hazai bluesélet ismertetéséig. A kötet átfogó képet ad a blues stílusairól, ismerteti a legjelentősebb blueselőadók életútját, legjobb lemezfelvételeit.

Kezdjük a végén, mert annak van igazán magyar vonatkozása: a könyv záró fejezetében harmincoldalas áttekintés olvasható a blues magyarországi történetéről. A szerző Radics Bélát nevezi meg az első magyar blueselőadónak – a gitáros Jimi Hendrix, a Led Zeppelin és más angolszász bluesrock előadók számait játszotta először a magyar közönség előtt.

"Vas Zoltán már a hetvenes évektől akusztikus bluest játszott, de nem lehetett lemeze. Az 1978-ban indult Hobo Blues Band sikerrel tudta magyarul előadni a bluest és széles körben befogadhatóvá tenni. A nyolcvanas-kilencvenes években a Palermo Boogie Gang Fekete Jenővel volt nemzetközi mércével is nagyon komoly formáció, de napjainkban is számos kiváló csapat működik, köztük Ferenczi György és a Rackajam" – nyilatkozta Kovács József.

A szerző egyébként több száz bluesdalt ajánl meghallgatásra az olvasónak. Arra a felvetésre, hogy melyiket tekinti a blues három legfontosabb felvételének, a Crazy Blues (Mamie Smith 1920) mellett Muddy Waters 1948-as lemezét, az I Can't Be Satisfied-ot említette másodikként.

"Waters zenéje óriási hatást gyakorolt a hatvanas években a brit zenei életre, annak stílusára, a fehér blues kialakulására, ez a dal ihlette a Rolling Stones Satisfactionét. Amikor az ötvenes évek végén Waters fellépett Angliában, a nézők között ott voltak a fiatal rock- és blueszenészek, akikből később világsztárok lettek" – jegyezte meg.

A harmadik mérföldkőnek az 1965-ös newporti fesztivált említette, ekkor váltott akusztikusról elektromos gitárra Bob Dylan, akit a feketékből és fehérekből vegyesen álló Paul Butterfield Blues Band kísért.

"Dylan addig a folk és a country sztárja volt, elektromos gitárjával akkor új korszakot nyitott a blues történetében is".

A könyv a Kossuth Kiadó gondozásában jelent meg, a képre kattintva elérhető.

 

 

Radics Béla, blues, zenetörténet, könyv, Kovács József

 

 

Szólj hozzá!


Mégis kinyit Győrben is egy estére Az Őrült Nők Ketrece mulatója

Mégis kinyit Győrben is egy estére Az Őrült Nők...

Bár korábban úgy tűnt, hogy az elmúlt évtizedben töretlen sikerrel játszott, de most a közönségtől végleg elbúcsúzó előadás...
 
Koncert naptár
Töltsd fel az oldalrakoncerted, helyszíned, zenekarod

Mégis kinyit Győrben is egy estére Az Őrült Nők Ketrece mulatója

Bár korábban úgy tűnt, hogy az elmúlt évtizedben töretlen sikerrel játszott, de most a közönségtől végleg elbúcsúzó előadás búcsúturnéjából kimarad a győri állomás, mostanra kiderült, hogy a város szívesen fogadja Az Őrült Nők Ketrecét.

Dupláznak az Őrült nők az Arénában!

Magunk sem hisszük el, de megtörtént: az esti előadásra a jegyek kétharmada egy hét alatt elfogyott... Nagyon köszönjük!

Bánatszalonna, avagy jól lakik-e mások nyomorával Elek Ferenc a Bohemian Betyars új klipjében?

A Bánatszalonna a Magam sem tudom után a második előfutára a Bohemian Betyars készülő, 2026-ban érkező nagylemezének. Élőben legközelebb május 23-án láthatjuk őket a Kobuciban.

Los Angelesbe költöztek a fehérorosz (poszt)punkok – júniusban a Dürerben lép fel a Molchat Doma

A Molchat Doma eddigi legnagyobb magyarországi koncertjét adja a Barba Negrában, június 26-án. A zenéjük valahol a poszt-punk, a new wave és a szintipop metszéspontjában található. Sötét, mégis táncolható, nyakon öntve egy nagy adag goth esztétikával.
Új koncertek