Ez utóbbi gyakorlatilag a használati utasítás is egyben: megszólaltatása kézben tartva, leginkább hüvelykujjal történik. Számos változata ismert. A hangszer teste – vagyis a rezonáns – általában fából készül. Többnyire üreges, de lehet tömör is, néha kultikus okokból ember vagy más alakúra faragták. A felső sík lapjára sorba különböző hosszúságú fém vagy fa nyelveket, dallamosabban: lamellákat illesztenek. A hang magasságát a lamellák hossza határozza meg. A mélyebb hangúakat, vagyis a hosszabbakat középre helyezik, majd a széle felé haladva jönnek az egyre rövidebbek váltakozva, jobbra és balra. Ezeket pengetik, a rezgést a hangszekrény erősíti fel., van, amikor a célra lopótököt használnak. Az afrikai változatok testébe néha magvakat, kupakokat, kagylókat, gyöngyöt vagy kavicsot tesznek. A nem kifejezetten világzenei formációk is szívesen használják a hangzását:
S hogy miért pont ma? A HVG értesülése szerint ma kezdődik a zimbabwei kulturális hét nevű programsorozat, melynek egyik központi eleme ez a hangszer. A szakemberek szerint a mbira vagy kalimba vagy stb. a sona néptől ered, akik Zimbabwe és Dél-Mozambik területén élnek. A kalimba több mint ezer évvel ezelőtt nekik köszönhetően született meg.
A Google nyitóoldalán több dalt is el tudtok játszani a kalimbán, még csak kattintani sem kell: elég a megfelelő lamella – vagy billentyű? – fölé vinni a kurzort :)
Google, mbira, kalimba hangszer
Szólj hozzá!