A „nulladik” nap kivételével, minden egyes nap átlagosan 30 ezren fordultak meg a jubileumi Campuson, ez a szervezők várakozásait is felülmúlta. A fesztivál tizenhét programhelyszínen, két nagyszínpaddal, 252 zenei programmal, illetve további 300 nem zenei programmal várták a közönséget.
Éjszaka több ezer lámpa világította meg a fesztivál területén található építményeket. A Nagyerdő, a Nagyerdei Stadion, a Nagyerdei Víztorony, a 30 méter magas Campus Eye óriáskerék és a több tucatnyi különleges installáció páratlan környezetet teremtett az ország egyik legnagyobb nyári eseményének.
Ami a programokat illeti, természetesen a Campuson is a zenéé volt a főszerep. A legtöbben a Prodigy koncertjére voltak kíváncsiak, de Lukas Graham, a Tankcsapda, a Halott Pénz, a Bingo Players, a Punnany Massif és a Margaret Island koncertje is teltházas nézőtér előtt zajlott.
A takarítás és bontás vasárnap reggel elkezdődött, hogy a Nagyerdei Stadion környezete rövid időn belül eredeti állapotába kerülhessen.
♦♦♦
A tíznapos Művészetek Völgye július 30-ig várja a látogatókat. Magyarország legnagyobb összművészeti fesztiváljára – három Veszprém megyei településre, Kapolcsra, Vigántpetendre és Taliándörögdre – idén is közel hatvanezren látogattak el az első hétvégén.
A következő napok előadói ezen a színpadon: a francia Deluxe és Nouvelle Vague, az Irie Maffia, a Kiscsillag, a Csík zenekar, Palya Bea, Péterfy Bori & Love Band, Hobo, a Vad Fruttik, a Magashegyi Underground, Szabó Balázs Bandája, az Ivan and the Parazol, a Pál Utcai Fiúk és a tízéves születésnapját ünneplő Budapest Bár.
A fesztivál szinte valamennyi helyszíne telt házas programokkal ment az első három napon. Pénteken koncertezett többek között az amerikai Pink Martini feat. China Forbes a MOL Nagyon Balaton Panoráma színpadon, ahol több ember bulizott, mint a Völgy történetében eddig valaha. A vasárnapi Quimby-koncert alatt is teljesen megtelt a színpad nézőtere; ez volt az első hétvégén a leglátogatottabb koncert. Sokan voltak kíváncsiak ugyanitt a 20 évvel ezelőtti, eredeti felállású Anima Sound System feat. Bognár Szilvia koncertre, és rengetegen buliztak szombaton a 30Y és a Hiperkarma, valamint vasárnap az Anna and the Barbies koncertjén.
Idén az ElevenKertbe költöztek a Cseh Tamás Program zenekarai; a következő napokban itt koncertezik például Hangácsi Márton, a Belau, Antonia Vai és a Window is.
A komolyzenének helyt adó Papageno Klasszik, valamint a Völgykomolyzenei és Virtuózók színpadán, a kapolcsi római katolikus templom is több alkalommal telt meg. Utóbbi a következő napokban például a Virtuózok fiatal tehetségeit, a Snétberger Zenei Tehetségközpont növendékeit látja vendégül. Nagy várakozás előzi meg a szerdai Óbudai Danubia Zenekar éjszakai filmzene koncertjét is a Nemzeti Szín-Térnél.
Az idén új helyszínnel jelentkező Szirtes Edina Mókus udvarában volt olyan előadás, amelyet követően a közönség hét alkalommal kért ráadást, a Muharay Udvar programjai alatt pedig sokszor az utcán is kígyózik a sor. Nagyon népszerű a több civil szervezet összefogásával működő Művészetek Zöldje, ahol szombaton például a 30Y zenekar frontemberével, Beck Zolival közösen kézműveskedhettek a látogatók.
Vigántpetenden került felállításra az idei fesztivál egyik legkülönlegesebb helyszíne, a Cirque du Tókert valódi cirkuszi sátra, ahol a kortárstánc-és újcirkuszi társulatok színe-java váltja egymást.
A hajnalig tartó önfeledt mulatságok egyik színhelye, a Hagyományok Háza szervezésében megvalósuló Folk Udvar, ahol a következő napokban Berecz András ad népzenei koncertet, Agócs Gergely pedig felnőtteknek szóló esti mesével készül. Szerdán a Fölszállott a páva 2012-es évadának nyertes zenekara, a Parapács vendége Berki Pál prímás lesz. Nagy sikert aratnak a közönség körében a Magyar Nemzeti Filmarchívum szervezésében a kapolcsi Kastélyban vetített filmritkaságok, a rég látott reklámok és filmhíradók. Különleges látványt nyújt a kapolcsi evangélikus templom, ahol minden este színes fényfestésben gyönyörködhetnek a fesztiválozók.
♦♦♦
A siófoki PLÁZS és Palace adott helyet az első 24 órás OneDay Electronic Festnek, amit hagyományteremtő szándékkal szerveztek, és rögvest több mint 7000 látogatót vonzott.
A fergeteges buli főszereplője a világ elektronikus zenei szcénájának jelenlegi egyik legnagyobb csillaga, Luciano volt, aki talán élete egyik legjobb szettjét játszotta. Elmondása szerint remekül érezte magát és nagyon hálás volt a magyar közönségnek és a szervezőknek, akiknek meg is köszönte ezt a fantasztikus partyt. A másik sztárvendég Deborah De Luca volt, aki mindkét helyszínen robbantott a szettjeivel, óriási siker volt a PLÁZS-on és a Palace-ban is (az esemény a PLÁZSon indult, és éjszakára költözött a Palace-ba). A PLÁZS zárást követően a közönség kígyózó sorokban igyekezett az éjszakai helyszínre, s majdnem mindenki folytatni akarta a minifesztivált, ami sokak szerint az év elektronikus bulija volt.
fesztivál, Campus Fesztivál, Művészetek Völgye, OneDay Electronic Fest, PLÁZS, CSTP
Szólj hozzá!