Nick Cave nem szeret interjút adni.
Ennek ellenére beleegyezett, hogy jó barátjával, Seán O'Hagannel hosszú, "csapongó" beszélgetéseket folytasson. S bár végül is benne van a könyvben egy bámulatos karrier története is, de még inkább Nick Cave művészetének minden ihlető eleme az őrült kezdetektől a spiritulitásba forduló újabb alkotásokig.
Cave érezhetően gyakran küszködve keresi a megfelelő szavakat, hogy hitének, kételyeinek, szabadságának, veszteségeinek, gyászának, szerelmének legmélyebb forrásait megfogalmazza. S mint ahogy a dalaiban, ezekben a hosszú beszélgetésekben is végül megtalálja a szavakat (s a képeket), amelyek, ha tökéletesen nem is fejezhetik ki a fia elvesztése után a művészetében egészen új, egyszerre tragikus és felemelő alkotásokat létrehozó ember minden vívódását, de így is – vagy éppen ezért – a remény és az inspiráció forrását jelenthetik az olvasók számára is.
A pécsi beszélgetést
Simonfalvi Ancsa író, könyvtáros vezeti, melyben partnere
Németh Róbert (HS7, Pegazusok nem Léteznek), a kötet fordítója lesz, aki a basszusgitár után a tollat is kipróbálta már,
könyve 2021-ben jelent meg.
Zene nélkül mit érnek ők:
az eseményen közreműködik:
- Hajdu Krisztián ének
Basszerozott a Hétköznapi Csalódásokban és a Karova Tejbárban, blockflötén játszott régizenét, énekelt és gitározott Cseh Tamás műsorban. A Máltai Szeretetszolgálatnál dolgozik.
- Dunai Péter gitár
Gitározott, billentyűzött és énekelt különböző pécsi és komlói zenekarokban (pl. Dr. Watson, Kobrajazz, Drope). Jelenleg könnyűzenei kórust vezet a gimnáziumában, ahol egyébként angolt és olaszt tanít.
Nick Cave | Sean O'Hagan: Hit, remény és vérontás
Fordította: Németh Róbert
Helikon kiadó, 2024
Hit, remény és vérontás, Nick Cave, könyv, Németh RÓbert
Szólj hozzá!