Az Illés megkerülhetetlen együttese a magyar beatzenének, egyike azon zenekaroknak, akik megteremtették a ma is ismert magyar könnyűzene alapjait. Bár aktívan csupán néhány évig működött a zenekar, időnként összeálltak egy-egy nagykoncertre:
- 1981 – A koncert
- 1990 – Népstadion
- 1996 – BS
- 2001 – Népstadion (Illés-Metro-Omega)
Utóbbi a teljes együttes utolsó fellépésének bizonyult. A 2005-ös csíkszeredai és SZIGET koncerten a dobok mögött a váratlanul elhunyt Pásztory Zoltán helyett Szörényi Örs ült. Az utolsó Illésnek nevezhető felállással 2014-ben játszott együtt a Szörényi testvérpár és Bródy János, valamint a technika segítségével Pásztory Zoltán és Illés Lajos is. A Beatünnep-turné dalainak egy részét már akkor fiatal zenészek adták elő, ez pedig úgy tűnik, hogy az Illés 60-on is folytatódik.
Sena (Irie Maffia) elmesélte, hogy gyerekkorában Ghanában magyar édesanyja mutatott neki Illés-dalokat, Fekete Giorgio, a Carson Coma frontembere pedig, aki Olaszországban nőtt fel, azt mondta el, hogy egy turnébuszban hallott először Illést.
Az eseményt beharangozó sajttájékoztatón Novák Péter, a koncert rendezője elmondta, hogy az Illés dalai az aurevoir., a Blahalouisiana, a Carson Coma, az Esti Kornél, a Honeybeast, az Irie Maffia, a Leander Kills, a Margaret Island és a Street Sixteen előadásában fognak elhangzani, plusz három fiatal színművész is közreműködik majd. Az Arénában egy nagy forgószínpadon fognak cserélődni a zenekarok, lehet majd táncolni – és retrókocsma is lesz :)
A legendás szerzőpáros tavaly is színpadra állt – bár csupán egy kézfogás erejéig az István a király aréna-előadásán. Azóta nyilvánosan összevesztek, majd az Illés klubban ismét kezet ráztak a békére. A sajtórendezvényen most mindketten jelen voltak.
"1966 elején indultunk egy amatőr zenekaroknak kiírt tehetségkutatón, ahol a döntőben már négy Szörény-Bródy és négy Lennon-McCartney szerzeményt adtunk elő. Nyertünk egy rádiófelvételt, amelyen aztán rögzítettük is az Óh, mondd-ot, a Légy jó kicsit hozzám-ot, a Mindig veled-et és Az utcánt" – mesélte Bródy János.
"Akkor mindenki a futó angol slágereket játszotta, mi voltunk az elsők, akik 1965 őszén a Bosch-klubban előadtunk egy magyar nyelvű számot, ez volt az Óh, mondd. A szünetben kérdezgettük, milyen volt, de rá kellett ébrednünk arra, hogy a fiatalok észre sem vették, hogy magyarul énekeltem, az akkori technikai feltételek mellett ezt nem lehetett hallani" – mondta Szörényi Levente.
"Az Illés zenekar életműve része a kulturális valóságnak, dalaik önálló életre kelnek, mert korszakos pillanatban születtek, és a számok az akkori, majd további generációk életét is meghatározták. Ők használtak először népzenei motívumokat a zenéjükben, dalaik beemelték a műfajt a kortárs művészetek közé" – fogalmazott Novák Péter.
Természetesen felmerül a kérdés, hogy az Illést ki képviseli, egyáltalán képviseli-e majd a koncerten.
„Már nem vagyok olyan állapotban, hogy fellépjek, nem vagyok húszéves!” – mondta a Szörényi Levente, aki azt is elárulta, hogy az isiásztól szenvedő bátyja, Szörényi Szabolcs nincs igazán jól – írta a HVG a Blikkre hivatkozva.
A csapat őse 1957-ben alakult, klasszikus korszakát 1965-től 1973-ig élte. Ekkor az Illés a Metro és az Omega mellett az ország legnépszerűbb zenekara volt. Az Illés 1965 januárjától játszott az ismert felállásban – Illés Lajossal (billentyűs hangszerek, zeneszerzés), Szörényi Leventével (ének, gitár, zeneszerzés), Bródy Jánossal (gitár, szövegek), Szörényi Szabolccsal (basszusgitár) és Pásztory Zoltánnal (dobok) –, abban az évben nyáron kezdték írni közösen az első magyar nyelvű számokat a nógrádverőcei KISZ-táborban, ahol négy hónapon át minden este játszott a zenekar...
Illés együttes, Aréna
Szólj hozzá!