A Bankrupt zenekar kalandos története
A közelmúltban megkértek minket, hogy egy készülő punk könyvhöz írjuk meg a zenekar történetét. Ezt Rocco (Balázs) össze is szedte, de aztán végül a könyvbe mégsem került bele, ezért most feltesszük ide.
Nekem a Ramones meg a ’77-es angol punk (The Clash, Stranglers, Damned, Sex Pistols, Buzzcocks) a meghatározó zenei élményem, de a Dead Kennedys is nagy hatással volt rám (ez utóbbi inkább a dalszövegeimben mutatkozik meg). Kezdő basszusgitárosként egy ezekhez hasonló zenekart szerettem volna összehozni angol anyanyelvű énekessel, hogy teljesen autentikus legyen. Újsághirdetésekben kerestem tagokat a zenekarhoz. Elsőnek William (Villám István, gitár) jelentkezett, aztán vele végigcastingoltuk egy sor énekes-jelöltet, mire megtaláltuk Michaelt. Ő Kanadából érkezett ide, az apja magyar, ezért érdekelte az ország. ’96 márciusára meglett az első dobos is (Csányi Péter), és megalakult a Bankrupt.
Michael és Rocco 1997 (Ebből a korszakból ez az egy kép maradt meg)
Az első demókazettánk címe First Piercing volt. Elsősorban budapesti koncertjeink voltak, többször felléptünk a Szigeten, de az Auróra előzenekaraként játszottunk más városokban is. Rákerültünk több külföldi válogatáslemezre is, például a ma is létező kaliforniai Geykido Comet Records We’re Not Generation X című válogatására, aminek a Dead Kennedys grafikusaként ismert Winston Smith festette a borítóját. Ezen a Listen című számunk hallható, ami ennek a korszaknak a legnagyobb Bankrupt-sláger volt. Ekkor már Papp Tibor dobolt a zenekarban.
Michael ‘99-ben lelépett az országból, így az énekesi feladatokat megosztottuk egymás között Williammel. Első lemezünket, a Listent 2000-ben vettük fel, ezen Varju Attila dobolt, de aztán ő is lelépett.
Ezután került a zenekarba Kicsi, az orosházi Kulturális Szemléből, és ezzel a következő 18 évre megoldódtak a dobos gondjaink. A 2000-es évek elején a Bem Rockparton voltak rendszeres fellépéseink, ahova ismertebb punk zenekarok (Fürgerókalábak – ők is kimaradtak a könyvből – aszerk., Macskanadrág, Alvin és a mókusok stb.) mellett osztrák zenekarokat hívtunk meg vendégnek, és a cserebulik révén elkezdtünk fellépegetni előbb Ausztriában, majd Csehországban és Németországban is, de még egy kalandos olasz turnénk is volt. Idehaza leginkább a Fürgerókalábakkal játszottunk, ezekben az években évi 40 koncert körül is összejött.
A 2004-es Bad Hair Day lemezen próbálkoztunk először magyar szövegekkel, nem sok sikerrel, és mivel egyre inkább a külföldi bulik felé tolódott a fókusz, még egy jó ideig maradtunk az angolnál. Ebben az évben a legnagyobb hazai fellépésünk a Toy Dolls előtt volt az A38-on.
A 2006-os Shorter Than Danny DeVito lemezünk az első olyan, amit mai füllel is vállalhatónak tartunk. Ez egy hatalmas minőségbeli ugrás volt az első kettőhöz képest. Ennek is köszönhetően a következő években bekerültünk egy rakás külföldi fesztiválra. A legemlékezetesebb a 2008-as cseh Prestenice fesztivál volt, ahol a nagyszínpadon léptünk fel több ezres tömeg előtt. Erről a fellépésről felvétel is készült, amiből a Cinderella fenn van a YouTube csatornánkon.
Három angol nyelvű EP-t (Rocket To Riot City, Razor Wires and Neon Lights, Rewound) követően 2011-től kezdve ismét elkezdtünk magyar szövegekkel próbálkozni. A 2013-as Nem maradsz egyedül / Goodbye Blue Monday EP volt az első két nyelven megjelent kiadványunk, de csak a 2016-os Kívülállók lemezre találtuk meg azt a szövegvilágot, amivel kezdett idehaza is kicsit népszerűbb lenni a zenekar. Eközben egyetlen nem angol anyanyelvű zenekarként rákerültünk a legendás amerikai punk kiadó, a Cleopatra Records négy válogatáslemezére is (Punk Rock Christmas Vol. 1-2, Punk Rock Halloween 1-2), egy csomó menő zenekar társaságában.
Változott a felállás is: bevettünk még egy gitárost, egy Nápolyból érkezett olasz srácot, Salvatorét, és Kicsi 2018 májusi távozása után ismét sorozatos doboscserék következtek, mire végül egy évvel később, Neickl Danival ismét stabilizálódott a helyzet.
A kezdetektől reflektáltunk az angol szövegekben politikai eseményekre, de a 2017-es Tóni Montana volt az első nyíltan rendszerkritikus számunk. A 2020-as Trollok öltönyben lemezen már több ilyen szám volt, de az áttörés a 2023-as Illiberal Holiday lemezzel jött el, ami végre népszerűség tekintetében is a magyar punk élvonalába röpített minket, és 27 év után végre azt érezhettük, hogy a helyére került a zenekar. Ez a lendület azóta is tart, végre headlinerként tudunk fellépni bárhol az országban, és sorban szállítjuk le a 2020-as évek legnagyobb közéleti slágereit. Az Illiberal Holiday folytatásaként ’24 végén jött ki a négyszámos Feketelista EP.
A legemlékezetesebb előzenekaros élményünk 2023 márciusában a Damned A38-as koncertje volt. Ők az egyetlenek a ’77-es brit punk alapzenekarai közül, amelyik felállásában a mai napig mindkét főhős (Dave Vanian és Captain Sensible) ott van, és akik ebben az évezredben is tudtak jó lemezeket kihozni. 2004-ben már játszottunk velük egy fesztiválon Prágában, de most végre a közös fotó is összejött, és a Kapitány a koncertjük ráadásblokkját is a vadi új Bankrupt pólójában tolta le.
A legnagyobb kalandunk mégis az volt, amikor 2021-ben kihoztunk egy számot Michael kiszabadítása érdekében, ugyanis ártatlanul börtönbe került Kínában, és nagyon úgy nézett ki, hogy akár élete végéig ott is maradhat, ha nem sikerül valahogy kikényszeríteni a túszcserét a politikusokból. A szám jelentős médiafigyelmet kapott itthon – mi is közzétettük, aszerk. – és Kanadában is, ahonnan országos tévé- és rádióállomások hívtak fel interjúzni. Senki nem hitt benne, hogy sikerülni fog, de végül pár hónappal a szám megjelenése után mégis sikerült hazajuttatni. Ez nyilván nem a mi érdemünk, de azért hozzátettük a magunk részét mi is. A dalszöveget még sikerült eljuttatni hozzá a börtönbe, és a repülőtérről hazafelé is ez szólt a kocsiban, amikor érte ment a családja. Azt mondta, ez lett a szabadulása soundtrackje.
Nagyon sajnáltuk volna, ha ezt a sztorit nem ismeritek meg – érezhetően tömörített a szerző, bizonyára bőven lenne még mit mesélni... A videókat mi ágyaztuk be, a kiemelések is aszerk-től vannak, minden másért köszönet a zenekarnak és a szerzőnek. A zenekarral amúgy pillanatokon belül találkozhattok, ha kedvet kaptatok jobban megismerni őket, esetleg már megvan a banda, csak nem tudtatok a buliról: szombaton (12.14.) a Turbinában adnak koncertet, ahová a 4/6 villamossal is el lehet jutni, csak kicsit gyalogolni kell még a Vajdahunyad utca 4-ig. Vendég a debreceni Skafunderz, akik "emberemlékezet óta nem játszottak a fővárosban". Péntek estig olcsóbb a jegy, csaxólunk.
Szólj hozzá!