Poptörténeti emlékpont lett a klub, ahonnan a Kispál és a Borz elindult

2020/01/17  ·   Zenei hír   ·  koncert.hu

Az NKA Hangfoglaló által 2015-ben útjára indított Poptörténeti Tanösvény részeként január elején újabb Poptörténeti Emléktáblát avattak, ezúttal Pécsett, az Egyetem Bölcsészettudományi Karán működő Szenes Klubban.

Poptörténeti emlékpont lett a klub, ahonnan a Kispál és a Borz elindult

1972-ben nyílt meg a legrégebben működő pécsi egyetemi klub az akkori Tanárképző Főiskolán, egy tényleges szenespince százötven fő befogadására képes átalakításával. Ma is ugyanitt, az Ifjúság útja 6-ban, a Pécsi Tudományegyetem Bölcsészettudományi Karának campusán, az „A” épület földszintjén található, immáron körülbelül háromszáz fő befogadására alkalmassá téve.

A Szenes már a kezdetektől népszerűvé vált a hallgatók mellett a városi ifjak körében is; a szórakoztató, zenés-táncos rendezvények, diszkók mellett lehetőséget adott a fiatal alkotók – írók, költők, színészek, képzőművészek, amatőr színpadok, zenekarok – bemutatkozására. Többek között a Halmos-Sebő duó, a Szélkiáltó, a Muzsikás, valamint Cseh Tamás is fellépett itt az első pár évben.

A nyolcvanas évek elejétől átalakítások, felújítások és egyéb szervezeti problémák – a klub vezetői és működtetői körében (hallgatók, oktatók) történő természetes fluktuáció, a diszkókon szórakozó városi fiatalok renitens viselkedése stb. – miatt rövid időre többször is bezárt. A Janus Pannonius Tudományegyetem 1982-es alapítása és a Tanárképző karrá válása adott újabb lendületet az itt folyó tevékenységnek. A nyolcvanas évek második felében időnként hét pécsi egyetemi és városi amatőr zenekar próbált és lépett itt fel; például a Kasza Blanka, a Klán, az Öregek Otthona, az SK, illetve a Kispál és a Borz is itt debütált 1987. december 10-én.

Míg a rendszerváltásig a kari KISZ szervezet irányítása alá tartozott, utána a hallgatói önkormányzat fennhatósága alá került. A bölcsészhallgatók és társaik újabb generációjának igazi otthonává vált a klub. Különböző független színházi csoportosulások is működtek itt: pl. a Pécsi Alkalmi Színház, vagy később az Improvokál Társulat. A kilencvenes évektől a koncertprogramokat többnyire a hazai alternatív vonalra építették, kiemelt figyelemmel a helyiekre: Costa Nostra, Dr.Watson, Játszótér, Millenniumi Földalatti Vasútvonal, Spleen, Téglagyári Megálló, később a 30Y, a Calliope, a Punnany Massif, a Psycho Mutants, a Singas Project, a Svetlana, Takáts Eszter, a You Jane, a Zagastic, majd a Halott Pénz, a Junkie Jack Flash, Kubalibre, Lékkör, Rokokó Rosé stb. A műfaj ismert fővárosi formációi is sorra érkeztek, sőt az 1999-es Andrewground Fesztiválon az amerikai Sabot duó mellett a nagykanizsai Läva és a debreceni Lyuhäsz Lyäcint Bt. is fellépett.

Már a kezdetektől szerveztek ide különböző filmklubokat, szakesteket, tehetségkutatókat, előadásokat (köztük rockzenetörténetit is) és szakmai konferenciákat. A 2011-ben elindított Zenélő Egyetem (ZEN) kurzusainak is fő helyszíne a Szenes.

A koncertteremből és büféből álló klub külleme az idők során többször változott, például a bányából csille került ide, s a pécsi szénbányászat emlékeit tükröző dizájnt a falakon elhelyezett dekorációk is erősítik. A szabadtéri programokra alkalmas időszakokban a klub melletti kertben Szenes Terasz néven is tartanak rendezvényeket.

Bár a cső formájú, alagútszerű koncerthely akusztikailag nem a legideálisabb, de itt nemcsak a zenei élvezetek, hanem a valódi szórakozási formák számítanak: a Szenes a közösségi élet színtere, fontos (szub)kulturális találkozóhely, ahová a klubhangulat miatt (is) járnak a fiatalok. A könnyűzenei koncertek – az utóbbi években: Bérczesi Robi/Biorobot, Fran Palermo, Kistehén, Manoya, Mayberian Sanskülotts, Middlemist Red, Platon Karataev, Sziámi stb. – mellett a hallgatói körökben népszerű rezidens DJ-k várják a táncolni, bulizásra vágyókat, sőt a techno vonal különböző elágazásaira épülő live-acteket, igényes elektronikus produkciókat kifejezetten támogatják.

Forrás és fotó: Hangfoglaló

 

NKA, Hangfoglaló, poptörténeti emlékpont, Pécs, Szenes Klub

Képtár

  • Poptörténeti emlékpont lett a klub, ahonnan a Kispál és a Borz elindult kép 81793
  • Poptörténeti emlékpont lett a klub, ahonnan a Kispál és a Borz elindult kép 81794
 

 

Szólj hozzá!


A margitszigeti szökőkút idei setlistje

A margitszigeti szökőkút idei setlistje

Az első fagyokig zenél nekünk a szökőkút, az üzemidő délelőtt 11-kor kezdődik, és a XIII. kerületi lakók nyugalma érdekében a zenei...
 
Koncert naptár
Töltsd fel az oldalrakoncerted, helyszíned, zenekarod

Koncz Zsuzsa az Arénában: Jelbeszéd 2.0

Az énekesnő tizennegyedszer lép a Sportaréna színpadára, legutóbb tavaly adott ott koncertet – április 13-án a közelmúltban készült Koncz Zsuzsa-albumok, így a Tündérország, a Vadvilág és a Szabadnak születtél dalai csendülnek fel a Jelbeszéd 2.0 elnevezésű koncert égisze alatt.

Először koncertezik Magyarországon a Take That

Európai turnéjuk alkalmával a This Life című, novemberben megjelenő vadiúj albumukat a magyar közönségnek is bemutatják. A jelenleg trió felállásban tevékenykedő együttes – Anglia egyik legnépszerűbb fiúcsapata – több mint harmincéves pályafutása során először jön hozzánk, 2024. július 3-án friss lendülettel veszik be...

Elviszik magukkal a Kollár-Klemecz Lászlót is? A Carson Coma Európa-turnéra indul

Az őszi, 10 állomásos Európa-turné lesz a zenekar eddigi leghosszabb külföldi koncertkörútja, két hét alatt összesen nyolc országban és tíz városban játszanak majd, Bécstől Londonon át Münchenig.

16 éve nem írtak új dalokat – ma megjelent a KFT új albuma

16 év után új albummal jelentkezett a KFT: ma megjelent a "Még mit nem" című 6 dalos lemez, melyről két szerzeményt Laár András, hármat Bornai Tibor és egyet Márton András jegyez.
Új koncertek