Budapest 2019. May. 23. (20:00)

BFF2019 - III. MEYBAHAR EST – TRIO “EK VATHEON”


BFF2019 - III. MEYBAHAR EST – TRIO “EK VATHEON”

 A Meybahar zenekar egészestés programja, külföldről meghívott zenészbarátaik megtisztelő közreműködésével. Harmadik alkalommal a trio “ek vatheon” zenekar lesz a vendégünk Görögországból. “ek vatheon” jelentése “mélyről, a szív legmélyéről”.

Csodálatos este ígérkezik a török mevlevi dervis zene szerelmeseinek is. Egy intim körnek válhatunk a tagjaivá, elmerülve a ney, az ud hangjaiban, és önmagunkban. A program a Meybahar szervezésében a Fonó támogatásával jöhet létre.

Trio “ek vatheon”
A trio "ek vatheon" zenéjében a modern kor előtti korok zenei felfogása tükröződik vissza. Olyan különböző zenei nyelvekkel szólítják meg az embert, mint a makámok, a bizánci, a perzsa vagy az arab zene. Saját repertoárjuk és kompozícióik olyan zene, mint amit mevlevi dervisek használtak szertartásaik során, mindemellett más világokat is megidéznek a mediterráneumból.
A Meybahar szervezésének és a Fonó támogatásának köszönhetően először van szerencsénk Magyarországon élőben hallgatni zenéjüket, az alábbi felállásban:

Kyriakos Tapakis - ud
Nikos Paraoulakis - ney
Lukas Metaxas – dob

Kyriakos Tapakis (GR)
Az athéni Palini Zeneiskolában végzett Görögországban. Olyan nagyszerű zenészektől tanulhatott mint A. Apergis, I. Arvanitis, V. Georginis vagy K. Papadopoulou. Számos mesterkurzus során a legnagyobbaktól sajátíthatta el a keleti lant, az ud művészetét, úgy mint Necati Celik, Yordal Tokcan, Yildiran Guz (Törökország), Simon Shaheen (Palesztína), Ara Dinkjian (Örményország), Charbel Rouhana (Libanon). Amellett, hogy jelenleg több egyetemen is tanít, aktív zenészként gyakran dolgozik együtt olyan előadművészekkel, mint Sokratis Sinopoulos, Petroloukas Chalkias, Psarantonis, Ross Daly, Sokratis Malamas, Eleni Vitali.

Nikos Paraoulakis (GR)
Krétán született 1977-­ ben. ‘95-­ ben Athénba költözött, hogy zenét tanulhasson. Nem sokkal később
szerzett diplomát, olyan nagyszerű tanárok segítségével, mint Panagiotis Adam, Joseph Papadatos és Basilis Foster harmónia és zeneelmélet, Thanasis Koumanteris klasszikus gitár és Yiotis Samaras jazz gitár szakon. 2000-­től érdeklődése teljesen új irányt vett, és a keleti zenei tradíciók felé fordult. Elkezdett a török fúvós hangszeren, a ney-­en tanulni, Harris Lamprakis és Omer Erdoğdular tanítványaként. Kivételes tehetsége és kitartása nagyon rövid idő alatt meghozta gyümölcsét és mesterienmegtanult játszani a világ egyik legnehezebb hangszerén. Az elmúlt években olyan nagyszerű emberekkel dolgozhatott együtt, mint Eleni Karaindrou, Sokratis Malamas, Alkinoos Ioanides, Orpheus Perides, Haig Yazidjian, Antonis Apergis és Sebestyén Márta. Kíválóan ért a hangszereléshez és a hangmérnöki munkákhoz is, számos helyzetben láthatjuk színpadokon és stúdiózenészként egyaránt.

Lukas Metaxas (GR)
Lucas Szülővárosa a görögországi Kalamata, gyermekkorát Píreuszban töltötte, majd 10 Thessalonikiban töltött év után visszaköltözött Athénba. Először zongorán tanult, és éneket, majd modern zeneelméletet, zenekari hangszerelést, zeneszerzést és klasszikus és modern nagybőgő tanulmányokat folytatott. 1987-­ben a találkozás RossDaly-­vel és Christos Tsiamoulis-­szal egyértelművé tette számára, hogy fő érdeklődése a lant és yayli tambur. Számos nagybőgő, latin-­amerikai ütőhangszeres, klasszikus keleti ütőhangszeres mesterkurzuson vett részt, olyan tanároktól
tanult mint Thomas Martin, Marivaldo Paim, Fahrettin Yarkin, Misirli Ahmet, Kostas Anastasiadis, Zohar Fresco, Levent Yildirim, Keyvan Chemirani. Olyan zenészekkel dolgozhatott már együtt, mint Ross Daly, Ivo Papasov, Kudsi Ergüner, Sol Hasan, Yurdal Turksan, Derya Türkan, Nikos Saragoudas, Hristos Tsiamoulis.

A Meybahar magával sodró világa az Égei-.‐tenger és a kisázsiai kultúrák zenei gyökerein keresztül vezet el bennünket lelkünk belső rezdüléséig.

Első kislemezén a Meybahar olyan sokszínű és különböző hagyomány dallamait rejti magában, amelyet a zenekar a saját érzékeny hangján keresztül szólaltat meg. A görög és a török zenei örökség által közvetlenül inspirált dallamok, valamint a Meybahar által bemutatott eredeti kompozíciók, közös úton haladnak az ütőhangszerek izgalmasan változó világával, egyértelműen utalva az indiai misztikára.

A zenekar Marilia Pilti (GR) görög szantúr, a magyar cimbalom rokona) és Kopcsik Márton (HU) hegedű, és saját fejlesztésű zengőhúros brácsa duójából született. A zene pulzusát Krolikowski Dávid (HU) ütőhangszereken, Varga Merse (HU) dohollán és keretesdobon, Takács Péter (HU) pedig tablán biztosítja: ritkán hallható fúziója ez a mai dobhangzásnak, a közel-keleti kézi ütőhangszeres technikának és a gazdag indiai ritmushagyománynak.

A zenekar rendszeresen tart esteket a Fonóban, ezeken a koncerteken világhírű művészekkel dolgoznak együtt, egy színpadon.

Marilia Pilti – görög szantúr
Kopcsik Márton-­ hegedű, zengőhúros brácsa
Takács Péter – tabla
Varga Merse – keretes dob, doholla
Krolikowski Dávid – ütőhangszerek

 
  Amennyiben szeretnéd adminisztrálni ezt a tételt kattints ide.

 

Szólj hozzá!


Elviszik magukkal a Kollár-Klemecz Lászlót is? A Carson Coma Európa-turnéra indul

Elviszik magukkal a Kollár-Klemecz Lászlót is? A...

Az őszi, 10 állomásos Európa-turné lesz a zenekar eddigi leghosszabb külföldi koncertkörútja, két hét alatt összesen nyolc országban és tíz...
 
Koncert naptár
Töltsd fel az oldalrakoncerted, helyszíned, zenekarod

Koncz Zsuzsa az Arénában: Jelbeszéd 2.0

Az énekesnő tizennegyedszer lép a Sportaréna színpadára, legutóbb tavaly adott ott koncertet – április 13-án a közelmúltban készült Koncz Zsuzsa-albumok, így a Tündérország, a Vadvilág és a Szabadnak születtél dalai csendülnek fel a Jelbeszéd 2.0 elnevezésű koncert égisze alatt.

Először koncertezik Magyarországon a Take That

Európai turnéjuk alkalmával a This Life című, novemberben megjelenő vadiúj albumukat a magyar közönségnek is bemutatják. A jelenleg trió felállásban tevékenykedő együttes – Anglia egyik legnépszerűbb fiúcsapata – több mint harmincéves pályafutása során először jön hozzánk, 2024. július 3-án friss lendülettel veszik be...

Nem az a tipikus sztár, de milliók rajonganak érte – és most Magyarországra jön

Donny Benét, az ausztrál synth-funk zenész kopaszodó fejével, hódító bajuszával és fehér zakójával 2011 óta tartja lázban a világot Prágától Portlandig. Most a budapesti közönség is megismerheti Mr. Experience-t magát és új lemezét, az Infinite Desires-t július 11-én, az Akvárium Klubban.

Szeretnéd meghallgatni a fülemülék koncertjét?

Az idén is megrendezik a Fülemülék éjszakája országos rendezvénysorozatot; április második felétől május végéig országszerte számos helyszínen várják a madarászok az érdeklődőket, hogy egy késő délutáni, kora esti séta keretében hallgassák a fülemülék koncertjét.
Új koncertek