BUSH-ra még húztunk, avagy 5 jó érv az őszi fesztivál mellett

2021/11/01  ·   Fesztivál   ·  mmi

Október 21-22-én a BUSH (Budapest Showcase Hub) keretén belül 13 ország 40 előadója hét budapesti helyszínen adott koncertet. Mivel úgy éreztük a koncertek során, páran még elférnének a küzdőtéren, teszünk egy kísérletet arra, hogy bevéssük a fejekbe a fesztivál nevét, mert szerintünk jövőre sem érdemes ezt az élményt kihagyni.

Fotó: Pósalaki Anett

Amikor a nyári fesztiválok lehúzzák a rolót, az előadók és közönségük szétszóródnak a klubhelyszínek  között. Vannak ugyan szezonon kívül is fesztiválok, de azokra sokan legyintenek, hogy ez már nem ugyanaz. És tényleg nem. Ettől még az élmény nem sokban különbözik – ezt a BUSH most bebizonyította. Még úgy is, hogy a dátumokat tekintve hétköznapi fesztiválról volt szó, ami azért nem hétköznapi estékbe torkollott. Öt pontban összeraktuk, miért.

1. Hangulat-kavalkád

Mindegyik helyszínen egészen más impulzusok érték az embert, és ez a fajta színesség is rávilágít arra, mennyi "kincsünk" van, amikért érdemes kimozdulni a komfortzónából, a megszokott koncerthelyszínekről, megtapasztalni azt, hogy milyen például egy Barabás Lőrinc solo set a Rumbach zsinagógában, ahol persze nem csak a karszalagodat ellenőrzik, hanem egy reptéri színtű kontrollon is átesel, s amikor bent vagy, akkor tényleg egy egészen másik világba kerülsz, s amikor megszólal a zene, pláne.

Utána meg lelépdelsz a Központ vaslépcsőjén, és egy kb. 4x5-ös helyiségben találod magad, meg a Twin Peaks-ben, ahol a vöröslő homályban Laura Palmer a Disappeared Completely elnevezésű ukrán indie-pop formáció énekesnője repít át egy másik dimenzióba – ezúttal kontroll nélkül. Telt házat elérni ebben a pincehelyiségben nem nehéz, de aki nem fér be, az fönt is követheti a koncertet, mert a felszínen tartózkodókat sem zárják ki az élményből, hangszórók közvetítik a pincebeli történéseket. 

Közjáték 1.

Ha már arra felé járunk, fesztiválon kívüli programként beugrunk a Lámpásba, ahol a szintén pinceszínpadon, bár kissé tágasabb, táncolható küzdőtérrel az Elvis él-duó és a Zseton Pityu és a Cash Nulla Forint Plusz Áfa zenekar fellépése van, az elsőt sajnos lekéstük, de a közönség állapotából arra következtetünk, hogy bombasztikus lehetett, a második bandának pár számát várjuk csak meg, egyrészt, mert elég hosszúra nyúlt a soundcheck, másrészt addigra kicsavartam a ruhámból a rám öntött fröccsöt és elugrottam egy pörgetésből kieső és csaknem rám zuhanó hölgy elől, harmadrészt meg még a Toldiba is be kell ugranunk. Ez nekünk egy beugrós buli volt, másoknak berúgós :) De egy újabb szelet abből a tortából, amit a budapesti éjszaka tálcán kínál.

2. Ismeretlen ismerősök

Mármint ebben az időrendi sorrendben. Ezeken a hasábokon számtalanszor felhívtuk a figyelmet eleddig ismeretlen bandákra, egyrészt, mert nekik is el kell kezdeniük valahol, másrészt meg nagyon jó új élmények. Amíg a fent emlegetett ukránokat nehéz elképzelni valami nyári fesztiválon a délutáni idősávban, ők amolyan éjszakai műszakosok, a honfitásaikat, a Toldiban fellépő GURT-ot már annál inkább, reméljük, járnak erre majd nyáron is. Iszonyú jó bulit csapott a magyar Perrin a Turbinában (nyitóképünkön), bár a zenekar menedzserének kellett közeledésre rábírnia a küzdőtér hátsó harmadába tömörülő közönséget, de a igazi, alibizés nélküli funkyt játszó zenekarnak egy idő után már nem nagyon lehetett ellenállni, s az addig csak egy helyben toporgó nézők végre táncba lendültek. Őket is szívesen újranézzük, bárhol, mert aki szereti ezt a műfajt, annak  ez a banda masnival átkötött ajándék. Ugyanilyen aha-élmény volt a Gödörben a litván Very Cool People – nomen est omen – , ők aztán bármilyen helyszínen képesek egy őrült, táncos bulit csapni, ha újra idelátogatnak, mi biztos ott leszünk.

Közjáték 2.

A Turbina és  Gödör között útba esett a búcsúzó Mika Tivadar, ahol a Ludditák köszöntek el a mulatótól. A terv szerint csak egy-két számba néztünk volna bele, de annyira ütős buli kerekedett, hogy az utolsó számig maradtunk. Fiáth Titanilla és Marianna a PinUps formációval (csak csajok!) "zenésítette" meg a búcsút, nem túl visszafogott üzenetekbe csomagolva az istenhozzádot – ha van méltó zárás, akkor ez a telt házas koncert az volt. A hétvégén arra jártunk, szívszorító látvány volt a kongó üresség és a felpakolt székek látványa.

3. Új helyszínek

Az egyre-másra bezáró törzshelyek feletti busongásban lehet, hogy elfeledkezünk arról, hogy újak is nyílnak. A Gödörrel már többször is foglalkoztunk, ott többször jártunk is, az október elején nyílt Turbinában most először, jövő héten Lovasi András szólóestjére invitáltak meg. Akinek eddig meséltünk róla, húzta a száját, hogy messze van – a Vajdahunyad utca viszont egyáltalán nem a világvége, egy köpésre van a négyeshatos megállójától, és a 32-esek terén is több busz/troli megáll. Kicsit a legendás és jó régen bezárt Mumusra emlékeztet, talán azért, mert van felső szintje is, de a tervezésre és a kialakításra érezhetően többet költöttek. Tágas terek, tökéletes hangosítás, a dohányosoknak külön "sátor", a repoharakat pedig a ruhatárban vissza lehet váltani, nem kell a semmire sem használható zsetonokkal vagy a huszadik műanyagpohárral távoznod. A Madách téri Központ viszont tényleg a központban van, de igazából nem koncerthelyszín, inkább egy pub, amelynek van egy kis pincéje, ahol lehet koncerteket, live act-eket is rendezni, bár eléggé korlátos a dolog létszámban, de van hangulata, s ahogy említettük, a zenét nem zárják a pincébe.

4. Mert jó és mert jó sokat dolgoztak érte

A zeneipar még nem állt fel a padlóról. És ez azokat is érinti, akik ugyan kapcsolódnak hozzá, de nincs a titulusukban a zene szócska (zenész, zenekar). Ők többek között a rendezvény/fesztiválszervezők, akik például a BUSH műfajában és származási helyében rendkívül színes programját összeállították, megszervezték. Mi csak pár koncerten voltunk, az összeset megnézni csaknem lehetetlenség, de ez alatt a két nap alatt, ahogy említettük, negyven előadó lépett fel. Ezt a covid árnyékában létrehozni, úgy, hogy mindenféle műfaj és mindenféle helyszín legyen benne, nem kis meló, kezdve a válogatástól az utaztatáson keresztül a fellépésekig. Ezúton is köszönet jár érte, jövőre meg azzal tudjuk kimutatni a hálánkat és szolidaritásunkat, hogy minél többen részt veszünk rajta.

5. Minden egyben

Igazság szerint már mindent elmondtunk, csak szeretnénk megerősíteni, hogy legyetek nyitottak, úgy az új zenekarokra, mint a megszokottól eltérő rendezvényekre, fesztiválokra, új helyekre, és legyen ott lehetőségként, hogy egy olyan októberi, hétköznapokon megrendezett fesztivál, mint a BUSH is nyújthat olyat, amitől az évszakforduló által esetlegesen támadó borongósabb hangulat is messze száll, erőt adva a következő fesztivál- és szabadtéri szezon megnyitásáig.

A naptárba pedig máris beírhatjátokk a jövő évi BUSH dátumát: találkozzunk 2022. október 19-21-én!

Fotók: Pósalaki Anett, Tót Mea, Kelemen Gergő, Horváth Ádám, Koncert.hu

BUSH, Budapest Showcase Hub, Gödör Underground, Toldi Klub, Központ, Turbina, Rumbach zsinagóga

 

 

Szólj hozzá!


Megvan az év koncertje, és még csak júniusnál tartunk (Imagine Dragons 06.15.)

Megvan az év koncertje, és még csak júniusnál...

A hatodik nagylemezt megutaztató LOOM a banda ELSŐ teljes stadionturnéja, amely során 16 országban tették/teszik tiszteletüket. Erős kezdés –...
 
Koncert naptár
Töltsd fel az oldalrakoncerted, helyszíned, zenekarod

Az elektronikus zene Metallica-ja 16 év kihagyás után érkezik Budapestre

Kevés zenekar tudta olyan intenzitással átformálni az elektronikus zene élő előadásának élményét, mint az ausztrál gyökerű Pendulum. A formáció hosszú kihagyás után visszatér Budapestre: 2025. október 17. nem csak a rajongóknak, de az élő elektronikus zene szerelmeseinek is kötelező dátum.

10 dolog, amit a Metallica-koncerttel kapcsolatban tudunk

Na, csak kibökték végre :) Mondjuk, pont ez a zenekar, amelyiknek semmiféle külön hergelésire nincs szüksége, akkora a rajongótábora világszerte, így Magyarországon is, hogy a suttogó propaganda elindítása max. kis izgalmat vitt az életünkbe, a jegyek így is, úgy is el fognak fogyni.

A Pearl Jam lehetett volna a zenekar, amely addig játszik, amíg el nem süllyed a Titan?

A Netflix új dokuja június 11-én került fel a kínálatba: a Titan: The OceanGate Disaster című film a 2023 nyarán bekövetkezett tragikus Titan-tengeralattjáró-katasztrófát dolgozza fel.

Lesz-e Fleetwood Mac búcsúturné, avagy hogyan kell elköszönni egy legendának?

Kevés zenekar írt akkora fejezetet a rocktörténelem könyvébe, mint a Fleetwood Mac. A brit-amerikai formáció zenei öröksége vitathatatlan: Rumours, Tusk, Mirage — albumok, amelyeken generációk nőttek fel. A dalok mögötti drámák – szakítások, intrikák, sebek – máig részei a popkulturális mitológiának.
Új koncertek