Az Egyesült Államokban ismét rekordot döntött az újonnan diagnosztizált koronavírus-fertőzöttek száma. A Johns Hopkins egyetem és kórház adatai szerint július 15-én 67 ezer új esetet regisztráltak az országban. Az Egyesült Államokban jelenleg a 3 millió 432 ezret is meghaladja a fertőzöttek száma, és csaknem 137 ezer amerikai halt meg. Némi vigaszt és reménysugarat jelent, hogy az egyik gyógyszergyártó cég bejelentette: utolsó szakaszába ért egy ígéretes vakcina klinikai próbája. (MTI)
Miközben a különböző korlátozások bevezetésével megtartott koncertek visszaszivárognak az életünkbe, a vírus újabb hullámra készül, a kihívások olyan arzenáljával szembesítve az emberiséget, amilyenre még nem volt példa – és nem is fogjuk elfeledni egy darabig. Vita tárgyát képezi, hogy mennyi ideig nem zökken vissza az (élő)zeneipar a megszokott kerékvágásba: a különféle szakértők általában 2021-et jelölték meg, konkrétan 2021 őszét – az epidemiológusok 64%-a szerint is még legalább egy évig nem veszünk részt egy koncerten (USA!). Itt van azonban egy újabb amerikai szakértői előrejelzés, sajnos, ez lényegesen kevésbé optimista.
"Időbe telik, amíg a germafób (vírusoktól rettegő) társadalom lassan leépül, és helyébe a klausztrofóbiás társadalom lép – amikor az emberek ki akarnak szabadulni vacsorázni vagy élni az életüket, fesztiválokra, koncertekre járni. Az ösztöneim azt súgják, ez eltart még egy ideig, és a szuperterjesztő rendezvényekre – koncertek, fesztiválok, sportesemények stb – nem várnak jó idők, amíg a vírus jelen van az életünkben."
Geiger hozzátette, hogy jelenleg az élő zenélésnek több akadálya van: a vírus és a betegség az egyik, a távolság(tartás) és a sűrűség a másik. Harmadikként a biztonságot és a felelősségvállalást sorolta fel, és hozzátette. "A COVID-19 esetén óriási a felelősség".
"A következő hat hónap fájdalmasabb lehet, mint az elmúlt hat hónap, és az azt követő következő hat hónap még ennél is rosszabb lesz" – mutatott rá.
Ha Geigernek igaza van, akkor ez előrejelzi a kivérzést, a csődöt, és ez tragédia a zeneipar szempontjából. "The whole thing is a shit show" – jegyezte meg, amit valahogy úgy fordítanánk a legfinomabb verzióban, hogy "szar az egész".
Ne legyen igaza...
Nem a Te bajod, pedig de - Mi lesz veled (magyar) zeneipar?
Az egy dolog, hogy a zenészek nem tudnak fellépni, ergo nem keresnek pénzt. De velük együtt nem keresnek a roadok, a színpadokon dolgozók. A hangmérnökök és a fény valamint látványtechnikusok, pirotechnikusok sem. Nem keresnek a szállítók, akik a felszereléseket és a zenekarokat eljuttatják a próbateremtől a fellépés helyéig. Nem keres a színpadot, a hangot, a fényt biztosító cég sem, ahogy már az őket kiszolgáló szállító is pénz nélkül marad. Nem keres a biztonsági cég, az őrök, a jegyértékesítéssel foglakozó csapat, a catering vállalkozás.
Kobuci: LEVEGŐT!
Nem József Attila versét fogjuk idézni, hanem a Kobuci posztját a kultúra társadalmi hasznáról – szó szerint, kiemelések tőlünk.Marc Geiger, Lollapalooza, élőzene, koncertek, fesztiválok, programtörlés, karantén, Covid-19, koronavírus-járvány
Szólj hozzá!