Rap vagy gyűlöletbeszéd? A Glastonbury-botrány tanulságai

2025/07/04  ·   Vélemény   ·  koncert.hu

A 2025-ös Glastonbury fesztivál zenei csúcspontjai mellett komoly vitákat is kavart két fellépő, a Bob Vylan és a Kneecap színpadi megnyilvánulása. A történet középpontjában a zene, a véleménynyilvánítás határai, valamint a BBC és a Glastonbury szervezőinek felelőssége áll – mindez ráirányítja a figyelmet arra, meddig terjedhet a művészi szókimondás egy koncerten.

Fotó: Bob Vylan  (FB)
Fotó: Bob Vylan (FB)

A Bob Vylan néven ismert londoni duót Bobby Vylan (polgári nevén Pascal Robinson-Foster) énekes-rapper és Bobbie Vylan dobos alkotja. Zenéjük a punk, grime és hiphop határán mozog, szövegeik társadalmi igazságtalanságokat, rasszizmust, gazdasági egyenlőtlenségeket kritizálnak – szókimondó, kemény hangvétellel. Magyarországon (is) egyelőre kevéssé ismertek, hazánkban még nem jártak.

A Bob Vylan, a radikális londoni rap-punk duó egészen idáig tulajdonképpen ismeretlen volt a mainstream közönség számára, aztán jött a Glastonbury-fellépés, amely alatt a frontember a „Death to the IDF” (Halált az izraeli hadseregre) rigmust skandáltatta a közönséggel, utalva a gázai konfliktusra. A BBC élőben közvetítette a koncertet, majd a felvételt iPlayerre is feltöltötte – ez váltotta ki a rekordméretű, 49 500 nézői-hallgatói panaszt, ami rekord a BBC-nél, ha az elmúlt négy év panaszmennyiségét nézzük.

A BBC évtizedekig a független, pártatlan hírszolgáltatás etalonja volt, ezért különösen nagy visszhangot váltott ki, hogy a közszolgálati csatorna élőben közvetítette a botrányt kavaró szövegeket, majd utólag sem távolította el őket a platformjáról. A rekordméretű nézői panasz miatt a BBC bejelentette: átgondolja a jövőbeni „magas kockázatú” élő koncertek közvetítését.

Más is borzolta az idegeket a fesztiválon: a Kneecap nevű északír raptrió fellépésén ír és palesztin zászlók jelentek meg, a zenekar pedig szintén a gázai civilek mellett állt ki. Bár az ő koncertjüket a BBC csak szerkesztett formában tette elérhetővé, a politikai üzenetek miatt hatalmas vita bontakozott ki a közösségi médiában és a brit sajtóban egyaránt. Erről itt írtunk.

Emily Eavis, a Glastonbury társszervezője nyilatkozatában hangsúlyozta:

„Mindenkit szívesen látunk, de az antiszemitizmusnak, a gyűlöletbeszédnek és az erőszakra uszításnak nincs helye a fesztiválon” – és kijelentette, hogy az a bizonyos skandálás „túllépte a határt”. Michael Eavis, a fesztivál alapítója hozzátette: a Glastonbury mindig is a kritikus, szókimondó művészet terepe volt, de az erőszakra buzdítás minden formája elfogadhatatlan.

No de meddig terjed a rap szabadsága?

A rap mint műfaj mindig is a kendőzetlen megfogalmazások és a társadalmi igazságtalanságok kritikájának terepe volt. A nemzetközi szakma szerint azonban a szólásszabadság határa ott húzódik, ahol a szövegek gyűlöletkeltésbe vagy erőszakra buzdításba csapnak át – ez nemcsak morális, hanem jogi kérdés is egyre több országban.

A rap történetének egyik legismertebb vitája az N.W.A 1988-as „F*** tha Police” című dala körül bontakozott ki, amikor az FBI hivatalos levélben tiltakozott a rendőrellenes szövegek miatt. (Pedig akkor még egyáltalán nem volt olyan pocsék, hiszterizált állapotban a közvélemény, mint most.) Ez a példa is mutatja: a műfaj jellemzője a nyílt hangvétel, a radikális hangnem, a provokatív kijelentések – de a társadalmi hatásai nem elhanyagolhatók. 

A Kneecap és Bob Vylan körüli botrány rávilágít: a zene ma is erős politikai és társadalmi üzenetek hordozója lehet. De a hatalmas fesztiválok, a közvetítésekért felelős médiumok és maguk az előadók is felelősséget viselnek azért, hogy a művészi véleménynyilvánítás ne váljon gyűlöletkeltés vagy uszítás eszközévé. Ez nem cenzúra kérdése, hanem annak felismerése, hogy a zene formálja – és néha felkavarja – a közbeszédet.

Ami pedig az előadókat illeti, a Bob Vylan számára az ikonikus fesztiválon való fellépés nem csak a nemzetközi hírnevet hozta meg, amit nyertek a réven, elveszítették a vámon: 

a manchesteri Radar Festival törölte a duó fellépését, s egy francia fesztivál, a Kave Fest is eltávolította őket a műsorából. A párost a továbbiakban nem képviseli a United Talent Agency, az USA pedig visszavonta a vízumukat, így őszi amerikai turnéjuk is veszélybe került. Ráadásul a brit rendőrség vizsgálatot indított ellenük, nem csak az IDF skandálás miatt, de egy korábbi londoni fellépésükön elhangzott kijelentések miatt is.

Azért voltak ám a fesztiválnak szép pillanatai is...:

 

Lewis Capaldi visszatérése a Glastonburyn – egy érzelmekkel teli újrakezdés

 

Sziget 2025, Kneecap, Glastonbury, Bob Vylan, gyűlöletbeszéd, rap

 

 

Szólj hozzá!


Bazi nagy Metallica-buli: pár nap, és indul az egynapos jegyek értékesítése

Bazi nagy Metallica-buli: pár nap, és indul az...

A Metallica nem lassít – sőt, úgy tűnik, a zenekar újra és újra képes felülírni saját rekordjait. A 2023-ban indult M72 World Tour globális...
 
Koncert naptár
Töltsd fel az oldalrakoncerted, helyszíned, zenekarod

Az elektronikus zene Metallica-ja 16 év kihagyás után érkezik Budapestre

Kevés zenekar tudta olyan intenzitással átformálni az elektronikus zene élő előadásának élményét, mint az ausztrál gyökerű Pendulum. A formáció hosszú kihagyás után visszatér Budapestre: 2025. október 17. nem csak a rajongóknak, de az élő elektronikus zene szerelmeseinek is kötelező dátum.

10 dolog, amit a Metallica-koncerttel kapcsolatban tudunk

Na, csak kibökték végre :) Mondjuk, pont ez a zenekar, amelyiknek semmiféle külön hergelésire nincs szüksége, akkora a rajongótábora világszerte, így Magyarországon is, hogy a suttogó propaganda elindítása max. kis izgalmat vitt az életünkbe, a jegyek így is, úgy is el fognak fogyni.

Az ember, aki nem akart istennek látszani – Nirvana MTV Unplugged by Pollyna

Ma este nemcsak egy koncertre ülhet be az, aki a Nirvana MTV Unplugged by Pollyna eseményt választja, hanem egy időutazásra, amely visszavisz 1993 őszébe – a zeneipar egyik legőszintébb és legmegrendítőbb pillanatához.

Mária Terézia vizét issza és design kanapén pihen meg JLO vasárnap Budapesten

Még kettőt kell aludni, és az MVM Dome színpadára lép „Up All Night – Live in 2025” című exkluzív turnéja keretében Jennifer Lopez. Azt már tudjuk, mit fog enni a világsztár (link a cikk végén), de vajon mivel oltja a szomját Budapesten?
Új koncertek