Amikor annak idején felröppent a hír, hogy film készül Freddie Mercuryról, először én is hátrább léptem kettőt, modván, nincs olyan ember a földkerekségen, aki akár csak egy szerep erejéig is a helyére állhatna. Aztán amikor megnéztem a Queen koncertjét Adam Lambert vezényletével, rájöttem, hogy full marhaság ez a hasonlítgatás. Éppen ezért, a film megtekintése előtt igyekeztem elkerülni minden kritikai hozzászólás olvasását, mert tiszta fejjel szerettem volna beülni a moziba. Persze innen-onnan hozzám is eljutott a hír, miszerint a sajtó képviselői nem voltak túlzottan megelégedve a végeredménnyel, de ez csak megerősített abban a szándékomban, hogy nekem ezt a produktumot látnom kell!
Egyszeri fizető nézőként foglaltam hát el helyem a moziteremben, ami szinte totál telítődött. Némi spoilerezéssel élve, elárulom, hogy a film a legendás Live Aid bulin való fellépésükkel indul, és aztán ott is fejeződik be, tehát aki azt gondolta, hogy majd a beteg és félholt Freddie-vel próbálnak nézettséget csiholni az alkotók, az óriásit téved! A történet nem újdonság, de természetes, hogy két órában lehetetlen lenne egy fél élet minden apró rezdülését összefoglalni, így csak a fontosabb szálakra kapcsolódtunk rá.
A 70-es évektől, és a zenekari tagok megismerkedésétől indulva, a kezdeti mérsékelt sikereken át az országokat átívelő gigaturnékig minden megjelent, és miközben boldogan szürcsölgettem kólámat Bohemian Rhapsody poharamból, és majszoltam hozzá tartozó sós kukoricám, az idő és a történet előrehaladtával arra eszméltem, hogy egyre sűrűbben fátyolosodik el a tekintetem, és egyre kevésbé sikerül visszafojtanom hogy ne a könnycseppek sózzák tovább a nassolni valót. Először azt gondoltam, én vagyok túl érzékeny hangulatban, de óvatosan körbetekintve ugyanezt a meghatódottságot és küszködést láttam nézőtársaimon is, így elégedetten nyugtáztam, hogy legalább ezért nem kell felkeresnem a pszichológusom.
A film ugyanis célba ért. Legalábbis nálam.
Lehet hibákat keresni a főszereplő, Rami Malik mozdulataiban, kinézetében, megszólalásában, de nem érdemes. Ha úgy ülsz be a moziba, hogy a történet érdekel, és nem Freddiehez próbálod hasonlítgatni Rami Malik ténykedését – aki egyébként zseniálisan, és élethűen hozza a karaktert –, akkor úgy fogsz távozni, hogy megérte a befektetett összeget. Ráadásul nem csak a főszereplő végzi rendesen dolgát, minden közreműködőnek jár a pacsi a teljesítményért.
Freddie önmarcangolással, vívódással, az elfogadás és az őszinte szeretet/szerelem hiányával, a sztár-lét minden pozitívumával és negatívumával teli élete olyan energiával és valódisággal tör ki a filmvászonról, mintha a saját barátod/testvéred/szerelmed napi gondjaiba csöppennél. Annak ellenére, hogy Freddie sem volt angyal, időnként igazi "seggfejként" tudott viselkedni még a zenekar tagjaival is, lehetetlenség gyűlölni. Óriási szívvel és tehetséggel megáldott csodalény volt, aki a hibái ellenére is csupán szeretetre és törődésre vágyott. No meg arra, hogy minden alkalommal lenyűgözze imádott közönségét.
És ez most is sikerült Neki...
Queen, mozi, film, Rami Malek, Bohemian Rhapsody, Freddie Mercury
Szólj hozzá!