Innen, kívülről eléggé úgy tűnik, hogy magukra hagyták őket a bajban: egyrészt – ellentétben más európai országok gyakorlatával – sehol egy végdátum a korlátozások feloldásához, ami alapján tervezni/dönteni lehetne, ezzel együtt a klubok, élőzenés helyek fennmaradása is kérdéses állami segítség nélkül, s csak vágyakozva tekintenek pl. a német megoldásra, amely mintegy 18 BILLIÓ forintot szán a kulturális szegmens – zene, koncert, fesztivál including – megmentésére... Az időbeli közelség miatt a legnagyobb bajban értelemszerűen a nyári rendezvények és szabadtéri helyszínek gazdái vannak, de a többiek is "furcsa és sűrű őszre készülnek" – a Kreatív.hu megfogalmazása szerint.
Valójában senki sem tudja, kik és hányan merészkednek majd újra nagyobb tömegbe a korlátozások feloldása után. Ahogy megírtuk, pl. az amerikai megkérdezettek 40%-a simán megtenné, de ott van még a maradék 60...
A nagyobb élőzenés helyek azt a stratégiát választották, hogy amit lehetett, átmozgattak, új dátumokat kerestek a már meghirdetett koncertteknek, ami az általunk sokat emlegetett visszafizetem/nem fizetem vissza dilemmát a második irányba tolja: halasztás esetén nem jár automatikusan vissza a jegyár. A Kreatív.hu is leírja a mondatot, ami sokakban felháborodást kiválthat, de igaz:
"... sok szempontból a túlélés is múlhat azon, mekkora tömegben váltják vissza a jegyeket most a vásárlók."
Ez a mondat így, magában olvasva együttérzést és szolidaritást is kiválthat, azonban a big picture-t kell nézni: azt, hogy a krízis előtt és alatt miképpen "bánt" az adott hely a látogatóival. A "lehúzós" vagy közönyös helyek kevesebb empátiával számolhatnak, míg azok, akik (sokat) tettek a közönségükért, ők nyilván bízhatnak látogatóik jóindulatában is. Szerintünk a közönség nem hülye, el tudja majd dönteni, miképpen jár el a már megváltott jegyekkel, bérletekkel – amennyiben felkínálnak neki több opciót is.
Többször leírtuk azt is, hogy őszre, de már augusztus utolsó hetére is programtorlódás várható, egyes helyszínek ezzel számolva inkább a következő évet preferálják a halasztott koncertek pótlásánál, de a feltételezett Nagy Őszi Megindulással kapcsolatban is jó sok kérdés van.
A New Beat irányítója, Horváth Máté szerint "a német modellhez hasonló mentőöv és egy tartós áfacsökkentés segíthetne a szektoron, amelynek így is 2-3 nagyon nehéz évre kell készülnie." A New Beat 2019-ben összesen 69 koncertet szervezett Magyarországon, és csak a Parkba olyan neveket hoztak volna idén, mint a Sofi Tukker, a Deftones, a Black Veil Brides, 5 Seconds of Summer, a Billy Talent és a Pixies.
koronavírus-járvány, programtörlések, nyári fesztiválok, klubok
Szólj hozzá!